Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
19/05/2018 - 14:15

Józef Lizoń. kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin

Józef Lizoń, człowiek z Białego Domu. Pan tysiąca rzeźb. Swoją „małą” galerię nazywa „Skansenem Rzeźby Monumentalnej”.

Rzeźbiarz zachwycił się tą formą artystyczną jeszcze w dzieciństwie. Zachwyt skłonił go do podjęcia pierwszych prób rzeźbiarskich. 

Józef Lizoń wykonywał więc z drewna figurki zwierząt, ludzkie postacie, zabawki, itp. Teraz wykonuje bardzo realistyczne formy i rzeźby m. in. ule figuralne, święte postacie i świeckie kompozycje, nawiązujące tematyką do folkloru rodzinnej ziemi. W 1999 roku zyskał tytuł Rzemieślnika Małopolski, ale warte podkreślenia są dwa wyróżnienia.

Pierwszy to Srebrny Krzyż Zasługi oraz podziękowania listowne od ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych - George Busha za polonijny dar, jakim była rzeźba orła z rozpostartymi skrzydłami z koroną na głowie oraz ciupagą ze sceną walki komunistów i przedstawicieli "Solidarności" o polską flagę.

Józef Lizoń jest członkiem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej". Jego córka Elżbieta ukończyła Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Małgorzata - Szkołę Tkactwa w Bobowej, syn Józef - szkolony był przez ojca.

Jak mówi sam twórca: „Przez swoje rzeźby chcę upiększyć naszą wioskę i parafię, i naszą ziemię sądecką. Chcę pozostawić ślad, że w Rogach żył jakiś rzeźbiarz. Po to, to robię i taki mam cel...”

Głosuj na: Józef Lizoń – SMS o treści SKT.8 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VI Plebiscycie "O Nagrodę SKT Sądeczanin".Dziękujemy za przesłanie błędu