Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
19/05/2018 - 12:55

Dziecięcy Zespół Regionalny Bystro Kicora. Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin

Dziecięcy Zespół Regionalny "Bystro Kicora" z Przysietnicy zadebiutował na jednym z największych festiwali folkowych w regionie i w kraju. Podczas 35. edycji „Druzbacki” w Podegrodziu zajęli wysokie, trzecie miejsce.

W konkursach „Druzbacki” kapel, drużbów, solistów i śpiewaków wzięła udział rekordowa liczba uczestników - było ich prawie 600. Starosądeczanie też mogli podziwiać młodych zdolnych artystów Dziecięcego Zespółu Regionalny "Bystro Kicora" podczas VII i VIII Lachowskiej Michy w Starym Sączu.

Dziecięcy Zespól Regionalny kultywuje tradycje czarnych górali z Przysietnicy,  działa od 2015 roku. Choreograf Monika Florek z powodzeniem zainteresowała dzieci i młodzież folklorem, ucząc szacunku dla tradycji.

Zespół Bystro Kicora występuje na cyklicznych imprezach o charakterze regionalnym i folklorystycznym: starosądecka Lachowska Micha, Jarmark Galicyjski itp. Zrealizował również bardzo ciekawy projekt, na który składają się trzy zasadnicze działania: odtworzenie tradycyjnych instrumentów pasterskich, przeprowadzenie warsztatów praktycznych, edukacja muzyczna odbiorców projektu.

Odtworzono tradycyjne instrumenty pasterskie (dudy, złóbcoki, fujarki sześciootworowe krawędziowe, rogi pasterskie), specjaliści uczyli grać na tych instrumentach dzieci i dorosłych, stworzono też konspekty do edukacji regionalnej. Rekonstruowane instrumenty w całości zachowują tradycyjny charakter i bezpośrednio swoim wykonaniem nawiązują do tych opisywanych w źródłach historycznych regionu.

Dzięki projektowi 20 uczestników zdobyło praktyczną wiedzę z budowy instrumentów, tradycyjnego wykonywania ich elementów konstrukcyjnych, nazewnictwa oraz zdobnictwa, a także używania dawnych narzędzi snycerskich.

Zespół kultywuje tradycję i kulturę Czarnych Górali, czyli grupę góralską ze wschodniej części Beskidu Sądeckiego, obejmującego w przybliżeniu Piwniczną i Rytro, ale niektórzy badacze folkloru włączają też do tej grupy właśnie Przysietnicę (M. Cholewa).

Dziecięcy Zespół Regionalny "Bystro Kicora" to grono osób, które udowadnia jak bogata i zróżnicowana pod względem kulturowym jest Sądecczyzna. To bardzo cenne, wszak większość osób spoza Sądecczyzny kojarzy góralszczyznę tylko z Podhalem. Na szczególne uznanie zasługuje,  iż jest to zespół dziecięcy - zaszczepia szacunek i uczy przywiązania do tradycji od najmłodszych lat.

Kierownik artystyczny: Monika Florek

Głosuj na: Dziecięcy Zespół Regionalny BYSTRO KICORA – SMS o treści SKT.22 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VI Plebiscycie "O Nagrodę SKT Sądeczanin".Dziękujemy za przesłanie błędu