Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
16/10/2018 - 12:25

Chór parafialny w Marcinkowicach nosi imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Chór parafialny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Marcinkowicach obchodzi w tym roku trzydziestolecie działalności. Jest to jeden z kandydatów w VI Plebiscycie „O Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin”.

Chór parafialny w Marcinkowicach jest kandydatem w kategorii: instytucja. Powstał w 1989 roku z inicjatywy obecnego proboszcza parafii ks. Józefa Babicza. Jest to chór amatorski, mieszany, czterogłosowy. Śpiewa w nim czterdzieści osób. Od wielu lat kieruje nim Marzena Pikuła.

Swoją działalnością chór, wpisał się w przestrzeń kulturalną lokalnej i regionalnej społeczności. Uświetnia on większość imprez kulturalnych, okolicznościowych, patriotycznych i uroczystości religijnych odbywających się w Marcinkowicach i okolicznych miejscowościach.

Występował z chórami sądeckimi podczas wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu oraz w ramach Sądeckiego Festiwalu Muzycznego Jubilaei Cantus. Śpiewał m.in. podczas mszy za ojczyznę na Warszawskim Żoliborzu. Uczestniczył też w mszy św. beatyfikacyjnej ks. J. Popiełuszki. Jego członkowie koncertowali za granicą m.in. we Włoszech, na Węgrzech oraz na Ukrainie. Obecnie chór przygotowuje się do występów w Wiedniu.

Na repertuar chóru składają się dzieła religijne, okazjonalne, patriotyczne i klasyczne. Do wykonywanych klasycznych dzieł należą m.in. psalmy Mikołaja Gomółki, chorały Jana Sebastiana Bacha, utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także starosądeczanina Jana Joachima Czecha.

Chór współpracował z Fundacją Pomocy Osobom z Autyzmem MADA oraz Szkolnym Kołem Caritas w Chełmcu. Jego członkowie wielokrotnie uczestniczyli w spotkaniach opłatkowych Fundacji Sądeckiej.

Chór zgłosił się do VI Plebiscytu „O Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin”, bo między innymi w takiej formie chce uczcić swój jubileusz.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.info. Materiał na otwartej licencji Creative Commons 3.0 Polska (BY-SA)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)