Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
19/05/2018 - 13:45

Anna Padoł. Kandydatka do Nagrody SKT Sądeczanin 2018

Anna Padoł urodziła się 23 lipca 1953r. w Nowym Sączu. Jest znaną na terenie Sądecczyzny twórczynią ludową. Zajmuje się rzeźbą w drewnie oraz malarstwem na szkle i w tych dziedzinach plastycznych osiągnęła wiele sukcesów artystycznych.

Rzeźbi w drewnie lipowym, potem pokrywa swoje prace akrylem, czasem je jeszcze lakieruje. Pomysłów dostarcza jej własna wyobraźnia, chociaż najczęściej tworzy anioły, piety, różnych świętych – jak na typową polską artystkę ludową przystało. By rozpoznać jej dzieła wśród wielu innych drewnianych, należy zwracać uwagę na szczególny typ oczu – przymrużone, z zaznaczonym wyraźnie konturem dolnej powieki, nisko spoglądające. Te niewielkie rzeźby zadziwiają swoją jednolitością i konsekwencją stylistyczną.

Artystka swoją ponad trzydziestoletnią aktywnością twórczą wniosła bardzo  istotny wkład w rozwój paszyńskiego ośrodka sztuki ludowej, który na przełomie lat 70. i 80. zasłynął w całej Polsce jako wiodący ośrodek rzeźby ludowej.

Prace tej paszyńskiej twórczyni znajdują się w wielu muzeach i regionalnych ośrodkach sztuki ludowej w kraju, jak i za granicą. Poprzez czynny udział w konkursach i wystawach jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień.

Od lat siedemdziesiątych jej prace można podziwiać na rozmaitych kiermaszach, targach, prezentacjach sztuki ludowej, które odbywały się w Nowym Sączu, Krakowie, Warszawie, Kazimierzu nad Wisłą, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Kielcach oraz we Wrocławiu.

Anna Padoł na swoim koncie ma liczne osiągnięcia m.in. III miejsce w Wojewódzkim Konkursie „Madonna w sztuce ludowej”, III miejsce w konkursie rzeźbiarskim „Patroni naszych kościołów” oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Diabły w Rzeźbie ludowej”. Uczestniczyła również w licznych wystawach organizowanych na Sądecczyźnie, jak też w całej Polsce. W 1980r. była członkiem Spółdzielni Cepelia „Milenium” w Krakowie.

Rok później została członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. W 2008 roku została przyjęta do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Od 2012 roku jest członkiem SKT Sądeczanin.

Głosuj na: Anna Padoł – SMS o treści SKT.14 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VI Plebiscycie "O Nagrodę SKT Sądeczanin".

[email protected], fot. Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)