Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
02/05/2019 - 16:45

Zespół Regionalny "Małe Rożnowioki". Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin

Dziecięcy Zespół Regionalny został założony w marcu 2009 roku przy Wiejskim Domu Kultury w Rożnowie z inicjatywy Romana Gwoździa, ówczesnego kierownika kapeli „Rożnowioki”.

Obecnie zespołem liczącym sobie 36 osób w wieku od 7 do 15 lat kieruje Beata Grzegorzek, a jego siedziba mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gródku nad Dunajcem - WDK w Rożnowie. Wraz z zespołem funkcjonuje kapela w składzie tradycyjnym. Rożnów pod względem etnograficznym leży na pograniczu dwóch kultur ludowych: Lachów Sądeckich i Pogórzan. Okolica niestety nie jest opisana przez badaczy. Jednak zespół prezentuje zabawy dziecięce, gry, tańce, melodie i stroje regionu Lachów Sądeckich, których kultura jest bliższa rożnowskim sercom.

Zespół aktywnie uczestniczy w festiwalach i konkursach, gdzie osiąga sukcesy. W 2011 roku po raz pierwszy dzieci wzięły udział w XXXV Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce Zdroju z programem „Po wykopkach”, który miały możliwość zaprezentować na XX Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcym „Święto Dzieci Gór”. Było to największe osiągnięcie grupy. Ponadto zespół ponownie i niejednokrotnie brał udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce Zdroju, jak również występował na słowackiej scenie w Lendaku oraz gościł w Bułgarii, Bośni i na Ukrainie.

Występował także w Dębicy podczas konkursu „Złoty Gryf” zdobywając pierwsze miejsce w roku 2017 i drugie miejsce w 2019. Oprócz Festiwali wielkim wyróżnieniem był występ na „Pikniku Rodzinnym” w Toruniu, organizowanym przez TV Trwam oraz udział w wymianie polsko-słowackiej. Do najnowszych osiągnięć zespołu należy udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce Zdroju w 2018 roku i zakwalifikowanie się na Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych  „Święto Dzieci Gór” 2019, gdzie zespół będzie również gospodarzem.

- Swoimi występami „Małe Rożnowioki” uświetniają imprezy gminne jak również z powodzeniem koncertują na terenie kraju i za granicą, promując polską kulturę narodową. Działalność zespołu mobilizuje do aktywności społecznej wiele osób nie tylko bezpośrednio z nim związanych. Zespół wychowuje najmłodszych, rozwija poczucie własnej kultury utrwalając potrzebę jej prezentacji. W swojej dziesięcioletniej działalności zespół bardzo zasłużył się dla swego regionu poprzez kultywowanie tradycji, rozpowszechnianie jej oraz promowanie piękna naszego regionu i gminy - dowiadujemy się od  przedstawicieli zespołu.

Zespół Regionalny MAŁE ROŻNOWIOKI – SMS o treści SKT.24 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VII Plebiscycie O Nagrodę SKT Sądeczanin 2019.

MŚ ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu