Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 października. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
02/05/2019 - 18:20

Mariusz Kłapacz. Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin

Mariusz Kłapacz, nauczyciel języka polskiego i instruktor teatralny z Berestu w gminie Krynica-Zdrój to najlepszy przykład, że są wśród nauczycieli tacy, dla których nauczanie i rozwijanie potencjału uczniów jest prawdziwym życiowym powołaniem.

Świadczą o tym kolejne laury zdobywane przez młodych aktorów. Mariusz Kłapacz to również kolejny kandydat w plebiscycie o Nagrodę SKT Sądeczanin.

Mariusz Kłapacz na co dzień jest nauczycielem języka polskiego w Szkole Podstawowej w Bereście. Od 2006 roku prowadzi w tej miejscowości koło teatralne. Początkowo była to grupa szkolna działająca w ramach dodatkowych zajęć, a od roku 2009 należy do Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Aktualnie koło liczy ok. 50 członków - uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

Grupa ma na swoim koncie sukcesy, a jak podkreśla z satysfakcją jej instruktor: młodzież czerpie z tego radość, a on sam czuje się przy niej młodszy.

Charakter prezentowanych przez młodych aktorów występów jest bardzo różny -  od jasełek, przedstawień bożonarodzeniowych, poprzez misteria paschalne aż do przedstawień nowoczesnych, tematycznych, nieraz humorystycznych. Sztuki nawiązują nie tylko do klasyki, ale również przedstawiają aktualne problemy cywilizacyjne. W 2018 r. odbyły się przedstawienia m.in. o anoreksji, uzależnianiu od komputera, o tematyce ekologicznej oraz nawiązujące do 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Młodzi aktorzy z Berestu byli w Nysie, gdzie odbyły się XXX Ogólnopolskie Spotkania Amatorskich Teatrów Dramatycznych, Publicystycznych, Teatrów Poezji i Kabaretów PROSCENIUM. Zaprezentowali tam sztukę „Dziady” Adama Mickiewicza.

Obecna grupa kierowana przez Mariusza Kłapacza nazywa się Ekstremalną Grupą Teatralną Berest. - Ta nazwa wzięła się stąd, że występują w różnych miejscach i nie zawsze na scenie. Ale zawsze potrafią się do każdego miejsca dopasować. Najmniejsza scena, na której występowali miała raptem 4 metry kwadratowe powierzchni. Jeżdżą ze spektaklami po różnych miejscach. Uwielbiają przyjeżdżać do pasieki w Kamiannej. Są zafascynowani tym miejscem. W roku 2018 wystawili „Legendę o kamiańskich miodzikach”, promując w ten sposób tę wspaniałą miejscowość.

Zobacz też: Berest:Trzej Królowie,spisek Heroda. Jasełka wypełniła po brzegi Dom Ludowy

Dotychczasowe wyróżnienia grupy prowadzonej przez Mariana Kłapacza:
Od 2013 r.  udział w PADDiM Krynica – Zdrój Grand Prix
I miejsce: Koło Teatralne „Centrum Berest” – inscenizacja „Złote miody”
II miejsce: Koło Teatralne „Centrum Berest” – „Najpiękniejsze wiersze polskie”
2014 r.- III miejsce w PADDiM Krynica-Zdrój za przestawienie „Kopciuszek”
2015, 2016  r. Udział w PADDiM II nagroda i za udział w XVII Nowosądeckim Przeglądzie Przedstawień Bożonarodzeniowych, II miejsce w PADDiM 2016 w Krynicy Zdroju – Najpiękniejsze polskie wiersze, udział w II Przeglądzie Grup Kolędniczych i Przedstawień Bożonarodzeniowych w Bereście (przegląd nie ma charakteru konkursu)
2017 r. Udział w III Przeglądzie Grup Kolędniczych w Bereście 2 grupy starsza i młodsza z jasełkami. Udział w PADDiM Krynica Zdrój grupa młodsza. II miejsce w XVII Przeglądzie Małych Form Teatralnych -Przebudzenie 2017
2018 r. III nagroda w XIX Nowosądeckim Przeglądzie Przedstawień Bożonarodzeniowych, udział w III Przeglądzie Grup Kolędniczych i przedstawień Bożonarodzeniowych (przegląd nie ma charakteru konkursu)
2019 r. Główna nagroda w XXIV Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych i Młodzieżowych w Starym Sączu dla Ekstremalnej Grupy Teatralnej

Należy podkreślić również, że Mariusz Kłapacz wraz ze swoimi teatralnymi podopiecznymi systematycznie włącza się do wszelkich przedsięwzięć kulturalnych i integracyjnych organizowanych na terenie sołectwa Berest. Miejscowi od dawna podkreślają, że Marian Kłapacz jest dla młodzieży nie tylko instruktorem, ale również mentorem i wychowawcą z prawdziwego zdarzenia ucząc młodych ludzi wrażliwości nie tylko na sztukę, ale na cały otaczający ich świat.

Mariusz Kłapacz (nauczyciel, społecznik, Berest) – SMS o treści SKT.5 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VII Plebiscycie O Nagrodę SKT Sądeczanin 2019.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu