Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 października. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
02/05/2019 - 17:40

Kazimierz Twardowski. Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin

Urodzony w 1952 roku Kazimierz Twardowski był wielokrotnie nagradzany za działalność społeczną. Od 10 lat udziela się w posiedzeniach kapituły Fundacji dr. Jerzego Masiora.

Kazimierz Twardowski przyszedł na świat w Olszance, w gminie Podegrodzie. Po ukończeniu studiów na  Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu powrócił do rodzinnej Sądecczyzny, gdzie wspólnie z żona zbudował dom i pracownię twórczą. Od początku swojej działalności artysta uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz międzynarodowych festiwalach sztuki w Polsce i za granicą.

Swoją działalnością twórczą promuje region Sądecczyzny w Polsce jak i w wielu krajach świata. Artysta angażuje się również w prace artystyczne na terenie swojego regionu, czego przykładem jest jego projekt polichromii kościoła parafialnego w Podegrodziu, jak i przygotowania kanonizacji wielkiego rodaka, ojca Stanisława Papczyńskiego.

Kazimierz Twarowski wykazał się dużym zaangażowaniem w obchody tysięclecia Parafii Podegrodzie, organizując ogólnopolski plener malarski, którego był komisarzem. Powstałe obrazy prezentowane były w nowootwartym muzeum Regionalnym w Podegrodziu, a zaprojektowany przez niego katalog jest dokumentacją obrazów powstałych na plenerze. Ważnym działaniem była również pomoc w utworzeniu sali wystawienniczej w zabytkowej starej plebani w Podegrodziu - miejscu, w którym wystawa obrazów Kazimierza Twardowskiego uświetniła jubileusz parafii.

Od dwóch lat ważnym wydarzeniem na terenie gminy Podegrodzie jest Wiejska Galeria Malarstwa, utworzona przez Bronisławę (Bożenę) i Kazimierza Twardowskich w ich domu, która staje się znaczącym miejscem na mapie kulturalnej regionu. W galerii wystawiane są obrazy  inspirowane pięknem Ziemi Sadeckiej, jak i również organizowane są spotkania z innymi artystami oraz działaczami kultury, podobnie jak spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą na temat „Ekologia przez sztukę”. Wszystko to przyczyni się do rozwoju i poprawy świadomości, że piękno które nas otacza może być bezpowrotnie utracone w wyniku niewłaściwego korzystania ze środowiska naturalnego.

Artysta realizuje program związany z 40-leciem pracy twórczej . Zapoczątkowaniem tych obchodów była wystawa w Małopolskim Centrum Kultury w Galerii Sokół w Nowym Sączu w listopadzie 2017 roku, w kwietniu 2018 w Galerii Jatki w Nowym Targu i Galerii Pryzmat w Krakowie, w lipcu 2018 roku, jak również za granicą.

Ważne nagrody dla twórczości Kazimierza Twardowskiego to: odznaka honorowa  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" 2015, wyróżnienie od  Stowarzyszenia Lachów Sadeckich "Złote Serce Lachowskie 2010" oraz odznaka  honorowa  "Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej " 2010 roku.

Kazimierz Twardowski (malarstwo, Naszacowice) – SMS o treści SKT.13 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VII Plebiscycie O Nagrodę SKT Sądeczanin 2019.

MŚ (M.smierciak@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu