Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
23/02/2015 - 09:46

PTTK Beskid podpisało umowę ze słowackim klubem „Tatran”

Adam Sobczyk - prezes oddziału PTTK „Beskid” w Nowym Sączu oraz Juraj Fiľakovský - prezes KST Tatran Prešov podpisali w Preszowie umowę o współpracy.
Umowa jest kolejnym efektem wspólnych działań miast. Tym razem na niwie turystyki. Jej główne założenia to m.in. współdziałanie między miastami partnerskimi w zakresie rozwoju turystyki, ekoturystyki i ruchu turystycznego; wspólne uczestnictwo województw preszowskiego i małopolskiego w organizowaniu wydarzeń turystycznych, w rocznicowych zlotach; współpraca w pozyskiwaniu środków finansowych z funduszy Unii Europejskiej oraz wymiana doświadczeń i wniosków wynikających z podpisania umowy.

- Jestem bardzo zadowolony ze współpracy międzynarodowej, sądecko - preszowskiej, która była między naszymi organizacjami już wcześniej. Teraz została tylko usankcjonowana prawnie - podkreślił prezes PTTK oddział „Beskid”.

Słowacy i Polacy zaczęli organizować pierwsze wspólne wyprawy już w ubiegłym roku. Najpierw nasi południowi sąsiedzi przyjechali do Polski na tradycyjną „Jajecznicę” do Tylicza, później turyści z Polski wędrowali po słowackich górach na Smrekowicę. Były też kolejne wycieczki: Mogielica, Pogórze Rożnowskie, Czarci Kamień, Kwaśna Woda w rejonie Preszowa.

- Mamy nadzieję, że ta umowa będzie początkiem długotrwałej współpracy między organizacjami Klub Slovenských Turistov „Tatran” z Prešova i Oddział PTTK „Beskid” w Nowym Sączu – podkreśla Juraj Fiľakovský.

- Plany naszych wspólnych przedsięwzięć na ten rok są bardzo bogate i wierzymy że zostaną zrealizowane – mówi Adam Sobczyk.

Będą to wycieczki zarówno po polskich, jak i słowackich górach. W najbliższym czasie, 19 kwietnia w Beskidzie Sądeckim, przy Bacówce nad Wierchomlą, wspólnie będzie rozpoczęty sezon turystyczny w Polsce. Następnie 26 kwietnia, Słowacy zapraszają na dwudniową wycieczkę do siebie. Uczestnicy powędrują po Slanskych Wierchach i zwiedzą Preszów. W bardziej odległych planach jest m.in. Słowacki Raj i Beskid Sądecki - Radziejowa, Niemcowa. Zaproszono Słowaków także na tradycyjną „Jajecznicę” do Polski. Obie strony gwarantują, że góry i miejsca które będą odwiedzać są piękne, a atmosfera na wycieczkach będzie pozytywna.

- Nasza umowa ma charakter nie tylko turystyczny, ale może ważniejszy wymiar – czysto ludzki: przyjaźnie, koleżeństwo, bliskie tereny, bliskie miasta. To jest rzecz najważniejsza. I życzę naszym partnerom i nam, żeby były to lata owocnej współpracy - mówi prezes Sobczyk

Szczegółowe informacje będą się pojawiać na stornie internetowej www.beskid.pttk.pl,
oraz na stronie KST Tatran Prešov www.kstpo.sk/tatran, gdzie jest również dostępny plan wycieczek klubu słowackiego.

K. Zygmunt
zdjęcia: T. Maciaś
Zobacz także w tej kategoriiDziękujemy za przesłanie błędu