Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
14/02/2024 - 11:40

Zobacz, kto na Sądecczyźnie będzie walczył o twój głos w wyborach samorządowych. Znamy pełną listę komitetów!

Wybory samorządowe mają coraz mniej tajemnic. Kolejne niewiadome zostały właśnie rozwiane. Krajowe Biuro Wyborcze opublikowało wykaz komitetów, które będą ubiegać się o nasze głosy. Kto startuje na Sądecczyźnie? Zobaczcie sami.

Wybory samorządowe 2024

Z dnia na dzień emocje wyborcze są coraz większe. Przypomnijmy, że do urn udamy się 7 kwietnia. Głosować będziemy wówczas na wójtów/burmistrzów/prezydentów oraz przedstawicieli do rad gmin/miast, powiatów i sejmików.

Jak konkretnie wyglądają wybory samorządowe? Czy różnią się wybory do rad w gminach do 20 tysięcy mieszkańców oraz większych? Czym charakteryzują się wybory do rady miasta? O wszystkich szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 12 lutego komitety miały czas na rejestrację. Na stronie sądeckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego (KBW) mamy już ich wykaz. Nie brakuje w nim kilku ciekawostek.

Komitety wyborcze na Sądecczyźnie

Na początek należy zwrócić uwagę, że nasza delegatura obejmuje powiaty nowosądecki, limanowski, gorlicki, nowotarski, tatrzański i suski. W wykazie mamy więc komitety z każdego z nich. Łącznie jest ich 282. Oprócz tego swoje listy będą wystawiały również partie.

Ważną sprawą jest fakt, że niektóre z komitetów mają, jako zasięg, wpisaną w wykazie KBW Małopolskę. Warto też zauważyć, że choć w niektórych gminach mamy np. 5 komitetów, nie oznacza to, że będzie tylu kandydatów na wójtów czy burmistrzów. Mogą przecież wystawiać tylko kandydatów do rady. W tym kontekście najmocniej rzucają się w oczy komitety mające w swojej nazwie nazwisko wójta Chełmca - Bernarda Stawiarskiego. Są aż trzy - “Zgoda razem”, “Zgoda” oraz “Zgoda łączy”.

Siedziby komitetów są zwykle na terenie tej gminy, w której wystawia swoich kandydatów. I to nie jest jednak regułą. Przykładem może być komitet Tomasz Michałowskiego - Piwniczna 2024, którego siedzibą jest Nowy Sącz. ([email protected], fot.: TK/ zdjęcie ilustracyjne)

Aby zobaczyć komitety zarejestrowane przez sądeckie KBW w poszczególnych gminach i miastach wszystkich powiatów przejdź na następną stronęDziękujemy za przesłanie błędu