Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
16/02/2024 - 15:50

Wybory samorządowe już na horyzoncie. Tak będziemy głosowali w Nowym Sączu

Wyborcza batalia o Nowy Sącz zapowiada się niezwykle interesująco. Oprócz prezydenta wybierzemy również radnych. Według jakiego klucza odbywa się samo głosowanie? Jak wyglądają okręgi w naszym mieście? Zobaczcie sami.

Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Udamy się do nich 7 kwietnia i będziemy wybierać prezydentów/burmistrzów/wójtów oraz przedstawicieli do rad miast/gmin/powiatów i sejmików. Poznaliśmy już listę zarejestrowanych komitetów, o czym pisaliśmy TUTAJ.

W Nowym Sączu swój start oficjalnie ogłosiło póki co dopiero dwóch kandydatów - Ryszard Nowak i Ludomir Handzel. Z całą pewnością nie będą jedyni. W najbliższym czasie powinniśmy poznać zarówno nazwiska kolejnych kandydatów, jak i listy do rady miasta.

Wybory samorządowe w Nowym Sączu

Jak w Nowym Sączu będzie wyglądało samo głosowanie? W przypadku wyboru prezydenta sprawa jest bardzo prosta. Wygrywa oczywiście kandydat z największą ilością głosów. Jeśli nie uzyska minimum 50 procent, to dwa tygodnie później odbędzie się druga tura. Wezmą w niej udział dwie osoby z najwyższym wynikiem. W taki właśnie sposób Handzel pokonał poprzednio Iwonę Mularczyk (58,3 proc. do 41.6 proc.).

W przypadku głosowania do rady, całe miasto podzielone jest na cztery okręgi wyborcze. Z dwóch pierwszych mandaty uzyska po 5 kandydatów, z trzeciego - 7, a z czwartego - 6. Łącznie radnymi zostaną 23 osoby.

Oczywiście sam fakt wyboru niekoniecznie oznacza, że dany kandydat rzeczywiście będzie w radzie zasiadał. Przede wszystkim musi przyjąć mandat. Jeśli z kolei zostanie np. dyrektorem miejskiego wydziału (w trwającej kadencji nie brakowało takich sytuacji), jego miejsce zajmie kolejna osoba z najwyższym wynikiem na liście.

Aby dany komitet mógł liczyć na jakiekolwiek mandaty, w pierwszej kolejności musi przekroczyć próg pięciu procent. Następnie ilość głosów oddanych na listę w danym okręgu dzieli się przez kolejne liczby naturalne (1,2,3,4 itd). Jeśli do wzięcia jest np. 5 mandatów, to przypadną pięciu najwyższym ilorazom. Do rady dostaną się osoby z najwyższymi wynikami z tych list. To system identyczny, jak w przypadku wyborów do Sejmu. ([email protected], fot.: Iga Michalec)

W jakich okręgach znajdują się poszczególne sądeckie dzielnice? Sprawdź na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu