Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
11/03/2024 - 20:00

Wybory samorządowe 2024: jak głosować poza miejscem stałego zamieszkania. O tym musisz pamiętać

Mieszkamy na stałe w Nowym Sączu czy Krynicy, ale w dniu wyborów samorządowych będziemy w Warszawie. I tam możemy oddać głos. Co musimy zrobić, aby dopisać się do listy wyborców i o czym nie możemy zapomnieć? Wybory samorządowe: czy możemy głosować poza miejscem stałego zamieszkania? O czym musimy pamiętać?

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a ich druga tura 21 kwietnia. Wybierzemy wtedy prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, radnych gmin, powiatów, sejmików województw. Jeśli w dniu wyborów będziemy przebywać poza miejscem stałego zamieszkania, istnieje możliwość zagłosowania.

Co musimy zrobić, aby zagłosować poza miejscem zamieszkania? 

Wyborca musi dopisać się do rejestru gminy, na terenie której będzie przebywać. Konieczne jest złożenie wniosku do wójta, burmistrza lub prezydenta. Trzeba w nim wpisać: imię (lub imiona), nazwisko, datę urodzenia, PESEL, a także imię ojca. Należy też dołączyć kserokopię dokumentu, potwierdzającego tożsamość oraz deklarację z wpisem adresu stałego zamieszkania na terenie Polski i obywatelstwa. 

Przepisy nie podają terminu, do którego należy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Jednak wójt, burmistrz czy prezydent ma trzy dni na rozpatrzenie takiego wniosku, dlatego nie należy czekać z tym w ostatniej chwili. Tym bardziej, że tuż przed wyborami samorządowymi wypadają święta Wielkanocy. 

Należy pamiętać, że nie ma możliwości głosowania na listę z innej części kraju. Jeśli na przykład na stałe mieszkamy w Krynicy, a zostaniemy dopisani do listy wyborców w Warszawie, to wybieramy tamtejszych lokalnych kandydatów.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania w wyborach samorządowych można złożyć przez internet na stronie gov.pl, w aplikacji mObywatel albo na stronie www.mobywatel.gov.pl lub osobiście w urzędzie gminy. (MK) fot. arch. Sądeczanin. Dziękujemy za przesłanie błędu