Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
07/02/2024 - 07:00

Wy wójta się nie bójta. Przed nami wyborczy przełom w Chełmcu

Po spotkaniu otwartym Komitetu Wyborczego Wyborców Sprawiedliwa Gmina: może nie byłoby w tym spotkaniu nic nadzwyczajnego, przecież do wyborów samorządowych pozostało już niewiele czasu, gdyby nie fakt, że dotyczy to gminy Chełmiec, w której od osiemnastu lat niepodzielne rządy sprawuje pan wójt Bernard Stawiarski.

Pan wójt Bernard Stawiarski jest dzisiaj samorządowcem najdłużej urzędującym, albo jednym z najdłużej urzędujących na terenie naszego powiatu. Człowiek wyjątkowy, o którego nieszablonowym postępowaniu krążą legendy.

Bufonada, pewność siebie i pogarda dla zwykłych obywateli, brak racjonalności w wydatkowaniu pieniędzy publicznych, ciągła uznaniowość w najważniejszych nawet sprawach dotyczących funkcjonowania gminy - to były  najczęściej powtarzane dotychczas zastrzeżenia pod jego adresem. W końcu wydawało się że Bernarda Stawiarskiego nie pokonają nawet zarzuty, że w kartotekach Instytutu Pamięci Narodowej znalazła się informacja o jego rerejestracji jako tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa pod pseudonimem "Agronom".

Lista  zarzutów stale się wydłużała, ale pan wójt Stawiarski twardą ręką karcił tych wszystkich, którzy myśleli o zmianie i nic w swoim postępowaniu nie zmieniał. Sytuacja gminy stale się pogarszała, warunki pracy w urzędzie stawały się coraz gorsze, a pan wójt wybudował Astro-Centrum w którym zamiast pokoi dla urzędników znalazła się kręgielnia.

We wszystkich rozmowach na temat koniecznej zmiany pojawiała się jednak  bezradność i pogodzenie z faktem że dopóki pan wójt Stawiarski nie zakończy drugiej kadencji, na co pozwala ustawa, to nic nie przerwie jego szkodliwych dla gminy rządów.

W takiej beznadziejnej sytuacji sołtys wsi Chomranice, pan Stanisław Kuzak  postanawia powołać do życia niezależny komitet wyborczy, który może w przyszłości przedstawić kandydata na wójta gminy Chełmiec. Na pierwsze spotkanie organizacyjne komitetu, 23 stycznia zgłosiło  się tylko nieco ponad dwudziestu chętnych, ponieważ jego przebieg rodził jednak pewne nadzieje, że tym razem może się udać, dlatego postanowiono przygotować otwarte spotkanie na którym trzeciego lutego przedstawiona została idea powołania komitetu wyborczego Sprawiedliwa Gmina.

Myślę, że nawet dla samych zainteresowanych obecność pięćdziesięciu dziewięciu zdeterminowanych do działania obywateli gminy Chełmiec była sporym zaskoczeniem. Na spotkaniu komitetu, ponieważ było to spotkanie otwarte, pojawili się również pracownicy gminy, na czele z panem sekretarzem Borutą, który jest jednym z najbliższych współpracowników wójta Stawiarskiego.

Pomimo tego, prawie we wszystkich wypowiedziach przybyłych mieszkańców gminy dominowało przekonanie, że w Chełmcu nadszedł czas na zmianę. Musi budzić szacunek determinacja mieszkańców, którzy w obecności pracowników wójta Stawiarskiego, przedstawiali różnego rodzaju zarzuty pod adresem włodarza gminy.

Nabrałem przekonania że u tych ludzi pękła niewidoczna dotychczas bariera strachu przed wszechmocnym wójtem, który robi co chce i z nikim i niczym się nie liczy. Zgromadzeni mieszkańcy zobaczyli też, że jest ich dużo, i że wiele osób myśli podobnie jak oni - w Chełmcu musi nastąpić zmiana.

Jestem przekonany że to jest przełom, że Bernard Stawiarski nie budzi już u potencjalnych kontrkandydatów strachu i zwątpienia we własne siły, a mieszkańcy gminy Chełmiec oczekują zmiany, która, jak się okazuje, jest  nieuchronna. (Andrzej Marcinkowicki)Dziękujemy za przesłanie błędu