Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
10/02/2024 - 19:05

Trwa walka o prezydencki stolec w mieście świętej wieży

Jak co pięć lat w szranki stają mniej lub bardziej znani politycy, marzący o fotelu prezydenta miasta. W tym roku walka o prezydencki stolec w mieście świętej wieży zapowiada się tak emocjonująco, że atak imć Kmicica na szwedzką kolubrynę to przy tym mały Pikuś.

Śląskim miastem od 2010 roku zarządza prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Inżynier budownictwa – absolwent Politechniki Częstochowskiej. Od 1999 r. członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej, od pierwszej dekady XXI w. członek Rady Krajowej i członek Zarządu SLD. Kandydat Lewicy.

Przez złośliwą (a jakże) pisowską opozycję jest oskarżany o odpowiedzialność za wysokie zadłużenie miasta, niewystarczające nakłady na inwestycje, niemożebnie zakorkowane miasto i znacznie droższą niż zakładano przebudowę „gierkówki” (dla milenialsów i młodszych – to droga szybkiego ruchu łącząca Warszawę z Katowicami, na której nierównościach samochód trzęsie się jak człowiek trawiony atakiem febry. Swój przydomek zawdzięczająca ówczesnemu władcy PRL Edwardowi Gierkowi).

Inżynier Matyjaszczyk jeszcze oficjalnej decyzji o wyborach nie podjął, ale ciężko uwierzyć, że zechce ze stanowiska ustąpić bez walki. Swoją drogą, zaskakująco wysoki wynik kandydatów Lewicy w ostatnich wyborach parlamentarnych, z pewnością zachęci Matyjaszczyka do walki o reelekcję.

Z pewnością w walce najważniejszą funkcję w Częstochowie udział weźmie kojarzony z Konfederacją Tomasz Stala. Stala kandydował do Sejmu, przegrał wybory z niezłym wynikiem – zdobył jedenaście tysięcy głosów. To pokazuje pewien kapitał zaufania, którym cieszy się on na prawej stronie sceny politycznej. Startuje z poparciem grypy „Alternatywa dla Częstochowy” skupiającej środowiska post-pisowskie, kukizowskie oraz kojarzone ze Wspólnotą Samorządową.

Stala jest założycielem, łączonego z narodowcami, klubu kibiców miejscowego Rakowa o nazwie Wieczny Kraków. Miejscowa Gazeta Wyborcza oskarża go o skrajne prawicowe poglądy i propagację książek o charakterze antysemickim. W 2006 założył wydawnictwo 3DOM, które wydało mn. monologi Hitlera z lat 1941-44 oraz publikację "Mord rytualny w Rzeszowie? Śledztwo historyczne" – książkę o rzekomo antysemickim wydźwięku. 

Faktycznie, na stronie wydawnictwa można znaleźć woluminy, które lewej stronie społeczeństwa na pewno się nie spodobają – jak Tradycja Katolicka Krajskiego czy Msza Święta Trydencka. Jak dobrze, że GW trzyma rękę na pulsie.

Kolejnym ważnym kandydatem na stanowisko prezydenta będzie – najprawdopodobniej – częstochowski samorządowiec, Marcin Maranda. Wywodzący się ze stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy, wstąpił do ruchu społecznego Bezpartyjni Samorządowcy, gdzie pełni aktualnie funkcję wiceprzewodniczącego federacji. Maranda walczył już o stanowisko prezydenta Częstochowy.

Pod koniec swojej drugiej kadencji w radzie miasta w 2014 roku zdecydował się wystartować w wyborach z ramienia Komitetu Wyborczego Mieszkańcy Częstochowy. Uzyskał trzeci wynik w mieście - zagłosowało na niego 15,61 proc. wyborców – bardzo dobry wynik jak na pretendenta bez poparcia żadnej czołowej partii politycznej.

Swojego szczęścia spróbował znowu w wyborach samorządowych roku 2018, strasząc Matyjaszczaka dobrymi wynikami sondażowymi. I znowu uzyskał trzecie miejsce „na pudle” – jednak z o wiele mniejszym niż uprzednio poparciem nieco ponad sześciu procent oddanych głosów. Aktualnie Bezpartyjni negocjują z innymi ośrodkami stworzenie wspólnego komitetu i wystawienie jednego kandydata – prawdopodobnie właśnie Marcina Marandę.

Swoich kandydatów nie wskazały jeszcze ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Platforma Obywatelska. W ostatnich trzech elekcjach PiS reprezentował Artur Warzocha (ex senator, wicewojewoda Śląski, nadal wiceprezes spółki energetycznej Tauron) Jednak przegrał on już trzy razy z Matyjaszczakiem i nie wydaje się, by struktury PiS ponownie wystawiły Warzoche jako swojego kandydata.

W Platformie przebąkuje się o radnym Łukaszu Banasiu. Polska 2050 i stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy zapowiadali współpracę i wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta – nazwisko miało być znane do końca stycznia.  Nazwiska nadal nie znamy, choć zainteresowany wydaje się szef Mieszkańców, Krzysztof Świerczyński. (Tomasz Dzbeński/ISW)

Żródła:

  1. https://mamprawowiedziec.pl/polityk/2261_krzysztof_matyjaszczyk
  2. https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,30495143,pierwszy-oficjalny-kontrkandydat-prezydenta-matyjaszczyka-w.html
  3. https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/szykuje-sie-zacieta-walka-o-czestochowe-lista-chetnych-do-rzadzenia-jest-coraz-dluzsza,520669.html


Dziękujemy za przesłanie błędu