Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
05/02/2024 - 16:55

Stanisław Kuzak: Wraz z powrotem autobusów MPK przywrócimy godność mieszkańcom gminy Chełmiec

Przewodniczący zawiązanego Komitetu Wyborczego Wyborców Sprawiedliwa Gmina właśnie zapowiedział przywrócenie wszystkich miejskich linii autobusowych w pełnej ich funkcjonalności na terenie gminy Chełmiec. Te po raz ostatni były tu widziane w 2008 roku.

Jedna z największych gmin wiejskich w Polsce, a z pewnością numer jeden w kraju pod względem liczby mieszkańców od 16 lat nie ma porozumienia z nowosądecką spółką w zakresie korzystania z miejskich autobusów. Pomimo dość dobrego skomunikowania z miastem (sieć dróg dojazdowych) na terenie gminy poruszają się i zatrzymują jedynie prywatni przewoźnicy.

Stanisław Kuzak przewodniczący Komitetu Wyborczego „Sprawiedliwa Gmina” już zapowiada działania w zakresie zmiany obecnego stanu rzeczy. Jak się dowiedzieliśmy trwają rozmowy pomiędzy Komitetem a władzami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Nowym Sączu.

- Spotkałem się w Nowym Sączu z Prezesem Zarządu MPK sp. z o.o. Jerzym Leszczyńskim oraz Dyrektorem Wydziału Transportu i Komunikacji Urzędu Miasta Nowego Sącza Stanisławem Bębenkiem. Chciałem z bliska poznać stanowisko miasta w zakresie finansowania linii autobusowych poruszających się po ościennych gminach. To czego się dowiedziałem po prostu mnie zmroziło – wyjaśnia Stanisław Kuzak.

- To co ujrzałem wprawiło mnie w osłupienie, tym bardziej, że od dawna przyglądam się sytuacji finansowej mojej gminy. Co z resztą nie jest żadną tajemnicą i rzeczą powszechnie znaną to to, że sam roczny koszt utrzymania obiektu Astro Centrum wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą przekracza, uwaga, kwotę 1 miliona złotych. A cały czas słyszymy, że gminy nie stać na dofinansowanie spółki MPK w celu ułatwienia mieszkańcom przejazdu do Nowego Sącza i w obrębie gminy – dodaje.

- Okazuje się, że koszt jaki gmina Chełmiec miałaby wyłożyć na pokrycie rocznego dofinansowania kursu przywróconych linii autobusowych MPK jest dalece niższy od kosztów rocznego utrzymania strefy Astro Centrum liczącego aż 2,5 tys. metrów kwadratowych i do tego jeszcze obiektów towarzyszących mu. Co więcej, zestawienie kosztów proponowanych przez miejską spółkę gminie Chełmiec w formie dopłat i przez nią przedstawione w najnowszej analizie zupełnie nie zgadza się z komunikatem obecnych władz gmin, które mówią o rzekomo wyższych zobowiązaniach.

Gmina Chełmiec, największa pod względem mieszkańców gmina wiejska w Polsce, która okala nowosądecką aglomerację w roku 2008 zerwała współpracę z nowosądeckim MPK. Na terenie gminy mogą zatrzymywać się jedynie prywatni przewoźnicy, których pojazdy, ich stan techniczny pozostawiają często wiele do życzenia (o czym zaświadczyć mogą listy naszych czytelników). Busy nie spełniają także wymogów do przewozu wózków dziecięcych czy osób niepełnosprawnych.

- Mówimy tu o niezwłocznym, natychmiastowym przywróceniu wszystkich trzynastu linii autobusów, które kursowały po raz ostatni w roku 2008, a więc na kierunku: Trzetrzewina, Niskowa, Klęczany, Świniarsko (cztery linie), Dąbrowa, Librantowa, Piątkowa Łęg, Mszalnica (przez Paszyn) oraz Kunów (dwie linie). Przywrócimy także czternastą linię, która kursowała na Ubiad, a swojego czasu też została wycofana. – mówi Kuzak.

- Jestem aktualnie w posiadaniu dokumentacji finansowej, która zadaje kłam oficjalnemu stanowisku Wójta Gminy Chełmiec. Jako komitet Sprawiedliwa Gmina gwarantujemy, z pełną odpowiedzialnością - jeszcze raz powtórzę - gwarantujemy że w przypadku uzyskania wystarczającej legitymacji społecznej ze strony naszych mieszkańców, przywrócimy w błyskawicznym 30-dniowym terminie wszystkich trzynaście linii miejskich autobusów na terenie gminy Chełmiec. Analizowaliśmy już z władzami MPK i dyrektorem Wydziału Komunikacji i Transportu taki właśnie scenariusz i jest on nie dość, że realny, to w pełni do udźwignięcia przez obecny budżet gminy – mówi Kuzak.

- Co więcej już dziś chciałem zapowiedzieć, że Zarząd MPK Sp. z o.o. wyraził zgodę na udział w proponowanym przez nas otwartym spotkaniu z przedstawicielami MPK specjalnie dla mieszkańców gminy Chełmiec. Będzie to spotkanie, na którym pracownicy miejskiej spółki komunikacyjnej rzeczowo i merytorycznie ujawnią dlaczego Gmina Chełmiec w roku 2008 zrezygnowała ze współpracy z MPK, jakie były faktyczne koszty jej dopłat, jak wygląda prognoza finansowa na najbliższe lata, i jak bardzo rozmija się to wszystko z oficjalnym stanowiskiem obecnego wójta. Nasi mieszkańcy będą mogli zadawać pytania i uzyskać w tym zakresie konkretne, fachowe odpowiedzi. O terminie i miejscu jeszcze powiadomimy z wyprzedzeniem i już dziś serdecznie zapraszamy – kończy Stanisław Kuzak.

ARTYKUŁ SPONSOROWANYDziękujemy za przesłanie błędu