Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
27/03/2024 - 17:15

Burmistrz Dariusz Chorużyk o Piwnicznej-Zdroju. Gmina zmierza w dobrym kierunku

O tym, co udało sie zrobić w Piwnicznej-Zdroju przez ostatnie lata i o tym, na co jeszcze moga liczyć mieszkańcy, z Dariuszem Chorużykiem, burmistrzem Piwnicznej-Zdroju, rozmawia Tomasz Kowalski.

Dariusz Chorużyk

Kończy się kadencja samorządu. Co w mieście i gminie Piwniczna-Zdrój udało się zrobić przez ostatnie pięć i pół roku? Czym pan, panie burmistrzu, może się pochwalić?
-
Od początku kadencji, moim głównym  celem było dążenie do poprawy warunków życia mieszkańców, zwiększenie bezpieczeństwa i  uatrakcyjnienie oferty turystycznej, skierowanej do odwiedzających Piwniczną-Zdrój turystów.

Mając na uwadze trudną sytuację finansową naszej gminy, jednocześnie chcąc zrealizować oczekiwania mieszkańców, przede wszystkim musieliśmy zacząć od poszukiwaniaźródeł finansowania naszych zadań.

Z perspektywy tych pięciu minionych lat mogę stwierdzić, że nam się to udało, gdyż w latach 2018-2023 pozyskaliśmy ponad 83 mln złotych. Są to środki m.in. z Unii Europejskiej, Województwa Małopolskiego czy też budżetu Państwa. Kwota którą udało się nam pozyskać to blisko 1,5 roczny budżet naszej gminy. W ramach pozyskanych środków zmodernizowaliśmy ponad 15 km dróg gminnych, wybudowaliśmy dwa nowe mosty. Mając na uwadze ochronę środowiska , wybudowaliśmy ponad 8 km sieci kanalizacyjnej.

Udało się nam wzmocnić infrastrukturę sportową poprzez budowę dwóch boisk wielofunkcyjnych, trzech placów zabaw i wyremontowanie hali sportowej w SPw Łomnicy-Zdroju. Mając na uwadze dobro naszych uczniówpoprawiliśmy infrastrukturę oświatową i mam tu na myśli, wymianę na nowe trzech pieców CO w szkołach w Piwnicznej-Zdroju i Łomnicy-Zdroju, głęboką termomodernizację kompleksu szkolno-przedszkolnego w Piwnicznej-Zdroju, modernizację dwóch stołówek szkolnych wraz z wymianą na nowy sprzęt gastronomiczny.

Nie zapomnieliśmy opoprawie bezpieczeństwa mieszkańców, dlatego też unowocześniliśmy flotę wozów bojowo-gaśniczych o 3 fabrycznie nowe jednostki a także uzupełniliśmy o dodatkowe dwa używane pojazdy pomocnicze dla jednostek OSP, wyremontowaliśmy w różnym zakresie cztery jednostki OSP, zaopatrzyliśmy naszych druhów w odzież specjalistyczną.

Piwniczna-Zdrój to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, staramy się więc sukcesywnie inwestować w infrastrukturę turystyczną. Wybudowaliśmy cztery kładki pieszo-rowerowe, wybudowaliśmy i wyznaczyliśmy 23 km ścieżek pieszo-rowerowych oraz wybudowaliśmy ścieżki biegowo- spacerowe na górze Kicarz.

Piwniczna kolejny rok ma rekordowy budżet. Czy to oznacza już stabilną sytuację finansową miasta i gminy?
-
Nasza gmina zmienia się z każdym dniem. Trwa boom inwestycyjny, jednak początki mojej pracy to czas wyprowadzania gminy z zadłużenia, które w 2018 roku wynosiło ponad 29 milionów złotych. Na obecną chwilę zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów wynoszą ponad 16 mln, czyli w mijającej kadencji spłaciliśmy kredytów i pożyczek na łączną kwotę ponad 8 mln złotych. Dbamy o zrównoważony budżet, staramy się przemyślanie inwestować tak by zmniejszać zadłużenie gminy jednocześnie poprawiając gminnąinfrastrukturę.

Zmorą Sądeczyzny jest smog. Co udało się w Piwnicznej-Zdroju zrobić, co planuje pan zrobić w najbliższych latach , by nie był aż tak dokuczliwy?
-
Na terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój zrealizowaliśmy II etap projektu związanego z wymianą źródeł ciepła w gospodarstwach domowych, w ramach którego wymieniono 46 szt. niskosprawnych urządzeń grzewczych na kotły na biomasy wartość projektu to ponad 600 tyś. zł. W gminie funkcjonuje gminny punkt obsługi programu Czyste Powietrze.

Mieszkańcy którzy są zainteresowani dofinansowaniem do wymiany kotłów, prac termomodernizacyjnych czy też montażem odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych na terenie naszej gminy mogą uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Które z planów na przyszłą kadencję są dla pana najważniejsze?
- Najbliższe lata  to nawet nie plany,  a same konkrety. Już podpisałem umowy z wykonawcami na modernizację dróg w: Kokuszce,  Głębokiem, Piwnicznej-Zdroju  czyli:  Sucha Dolina, na osiedlu Śmigowskie w k. Misji, ul. Nadbrzeżna II, w kierunku osiedla Łazy, ul. Leśna, ul. Kościuszki,  w kierunku Skorupy-Walczaki, Łomnica-Zdrój osiedle Lichonie, oraz przebudowę ciągu pieszego wraz z budową kładki na ulicy Gąsiorowskiego.

Rozpoczęliśmy także prace modernizacyjne w Parku Zdrojowym wraz z budową tężni solankowej, zmodernizujemy plac zabaw w Kokuszce oraz oświetlenie na Nakle, poprawimy ogrzewanie wody w basenie na Radwanowie poprzez m.in montaż pomp ciepła, aktualnie w ramach kolejnego etapu, remontujemykolejne odcinki ścieżek spacerowych na górze Kicarz.

Ogłosiliśmy już przetarg, mający na celu wyłonienie wykonawcy na realizację modernizacji kolejnych odcinków dróg na Błankowej, Zaczerczyku przez skład drewna, Polach – Bziniakach, Latawcowej, Hanuszowie, w Łomnicy Zdrój - Wargulce i Franczaki, Zubrzyku – Żariki, Śmigowskiem, Młodowie, Głębokiem nad Źródełkiem, Głębokiem – do Kuliga, Głębokiem do Kuca, budowę mostów: Podbukowiec, Most Kokuszka – Roztoki, Łomnica Zdrój – Śnice, budowę sieci kanalizacyjnej w Borownicach, Głębokiem i Wierchomli, budowę sieci wodociągowej w Borownicach i Łomnicy-Zdrój…

Co sądzi pan o konkurentach, którzy już ujawnili ambicje startu w najbliższych wyborach?
- Mamy demokrację, która umożliwia każdemu kto uzna, że ma odpowiednią wiedzę i czuje się na siłach by ubiegać się o  stanowisko burmistrza. O tym kto zostanie burmistrzem Piwnicznej - Zdroju  zadecydują zaś mieszkańcy.

Chciałbym jednocześnie podkreślić, że nie udałoby się nam zrealizować tak wielu ważnych inwestycji dla naszej gminy bez wsparcia życzliwych nam osób, dlatego bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom za zaufanie, za wsparcie i za każde życzliwe słowo. Razem możemy więcej.

Przed nami kolejne konkretne inwestycje i wyzwania, zapraszam więc wszystkich do współpracy i proszę o cierpliwość, bo Piwniczna-Zdrój zmierza we właściwym kierunku, przyszłość jest przed nami i wspólnie walczmy o naszą małą Ojczyznę.


Dziękujemy za przesłanie błędu