Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 marca. Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
13/10/2023 - 13:45

Wielkie ruchy na listach wyborców. Mnóstwo dopisanych w regionie

O tym jaka będzie frekwencja podczas wyborów parlamentarnych przekonamy się dopiero w niedzielę. Już teraz wiadomo jednak, że chęć oddania głosu poza miejscem swojego zamieszkania zadeklarowało w wielu gminach regionu więcej osób niż w 2019 roku. Przyrost jest znaczący.

Wybory parlamentarne 2023

To już ostatnie chwile kampanii wyborczej. Politycy cały czas jeżdżą po Polsce i próbują przekonać Polaków do swojej oferty programowej. Wszystko rozstrzygnie się 15 października. Lokale wyborcze czynne będą wówczas od godziny 7 do 21.

Większość obywateli głosować będzie w swoich miejscach zamieszkania. O tym, gdzie w Nowym Sączu znajdują się obwodowe komisje wyborcze pisaliśmy TUTAJ. Nie brakuje jednak również osób, którzy w czasie wyborów przebywają poza domem. Oni również mogą wziąć udział w wyborach. Musieli się wcześniej dopisać jednak do odpowiedniego spisu wyborców. Taka możliwość skończyła się w czwartek (12 października).

Okazuje się, że w tym roku takich osób było wiele. O szczegółowe dane zapytaliśmy w kilku gminach regionu. Jak wynika z odpowiedzi, które do nas napłynęły, do spisu wyborców dopisanych jest więcej osób niż podczas poprzednich wyborów parlamentarnych. 

Wyborcy na Sądecczyźnie

W Nowym Sączu do spisu wyborców dopisały się 1294 osoby. 739 odebrało zaświadczenia o prawie do głosowania, co oznacza, że mogą oddać głos w dowolnym obwodzie. W gminie Muszyna dopisało się z kolei 345 wyborców. W poprzednich wyborach do Sejmu i Senatu ich liczba wynosiła około 100 osób. Przyrost jest zatem duży. Głosować będzie tutaj ponad 3 razy więcej osób z innych rejonów niż poprzednio. 

Nie inaczej jest również w przypadku gminy Laskowa (powiat limanowski). Tutaj do spisu wyborców w 2019 roku dopisane były 33 osoby. Teraz jest znacznie więcej. Według stanu na 11 października liczba wynosiła 112 osób.

Co ciekawe, urząd gminy Limanowa poinformował, że nie posiada danych na temat ilości osób dopisanych do spisu wyborców w tej miejscowości. ([email protected], fot.: JM)


Dziękujemy za przesłanie błędu