Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/10/2019 - 09:20

Wybory parlamentarne 2019: podpowiadamy, jak powinniśmy głosować

Trwa głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu 2019. Dziś wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Swoja kartę do urny ma prawo wrzucić każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Jeśli ktoś jeszcze się zastanawia, podpowiadamy jak głosować.

Według zapisów w Kodeksie wyborczym lokale wyborcze, które zostały otwarte o godzinie siódmej rano,  będą czynne do godziny 21. O tej godzinie lokale zostaną zamknięte a urny zapieczętowane, po czym rozpocznie się przeliczanie głosów oddanych w ciągu całego dnia.

Jak głosować

Aby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, wyborca może zagłosować tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Jeżeli na karcie do głosowania znak "x" postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy kandydatów, to głos taki uważa się za głos ważny i oddany na wskazaną listę. Przyznaje się wtedy pierwszeństwo do uzyskania mandatu kandydatowi, którego nazwisko jest umieszczone w pierwszej kolejności.

Gdy na karcie do głosowania znak "x" postawiono obok nazwiska kandydata z jednej tylko listy kandydatów, a nazwisko tego kandydata zostało z tej listy skreślone, to głos taki uznaje się za ważny i oddany na tę listę.

Kiedy głos jest nieważny

Głos jest nieważny jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list kandydatów albo nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata. Głos jest nieważny również wtedy, jeżeli na karcie do głosowania znak "x" postawiono w kratce obok nazwiska kandydata umieszczonego na liście, której rejestracja została wcześniej unieważniona.

Do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem, który umożliwi obwodowej komisji wyborczej ustalenie tożsamości wyborcy. To być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, legitymacja szkolna. ([email protected]) Fot. JM

Sprawdź: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 w okręgu 14

Głosujemy, jak Sądecczyzna długa i szeroka




Od Gorlic przez Grybów, Nowy Sącz, po Limanową. Głosujemy jak Sądecczyzna długa i szeroka.




Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu