Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
04/08/2019 - 15:50

Kiedy będą wybory parlamentarne. Prezydent zaproponował datę

Czy wybory parlamentarne odbędą się 13 października? Taką datę zaproponował Państwowej Komisji Wyborczej prezydent Andrzej Duda. W wywiadzie dla telewizji Polsat wybór terminu głosowania prezydent uzasadnił chęcią maksymalnego skrócenia kampanii. Przyznał, że chciałby, aby poprzedzająca wybory kampania była jak najkrótsza.

Wiadomo, że wybory do Sejmu i Senatu, podczas których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów,  muszą się odbyć w ciągu trzydziestu dni przed upływem parlamentarnej kadencji.  Ponieważ ta obecna kończy się 12 listopada, wybory muszą się odbyć się w jedną z niedziel między 13 października a 10 listopada.

Czytaj też Polityczny transfer? Jest plotka, że Zielińska od Kukiza wystartuje z listy PiS 

Prezydent Andrzej Duda miał do wyboru 5 niedziel – trzy w październiku (13, 20 i 27) oraz dwie w listopadzie (3 i 10).

- Chciałbym, żeby kampania wyborcza była jak najkrótsza w związku z czym zaproponowałem Państwowej Komisji Wyborczej możliwie jak najszybszy termin wyborów parlamentarnych, 13 października - powiedział w wywiadzie dla telewizji Polsat  prezydent Andrzej Duda. - Myślę, że w przyszłym tygodniu można się spodziewać zarządzenia - dodał.

W Małopolsce wybierzemy 41 posłów i 8 senatorów. Na razie swoje listy kompletuje  Prawo i Sprawiedliwość.  Wiadomo, że w okręgu numer 14 obejmującym powiat gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański „jedynką”  jest Arkadiusz Mularczyk.  Pozostałe nazwiska nie są jeszcze znane.

 Czytaj też Arkadiusz Mularczyk numerem jeden na listach PiS w wyborach do Sejmu

Nad składem swojej drużyny pracuje też Platforma Obywatelska. Jak dotąd jej liderem był sądecki polityk Andrzej Czerwiński, szef lokalnych struktur ugrupowania. Tym razem – tak zdecydował  szef ugrupowania Grzegorz Schetyna - w roli wyborczej lomotywy została obsadzona pochodząca z zakopanego Jagna Marczułajtis Walczak. To była sportsmenka, która snowboard zamieniła na politykę i w Sejmie zasiada od dwóch kadencji. Czerwiński  o miejsce w parlamencie będzie walczył z drugiego miejsca.

Czytaj tez I wszystko jasne. Schetyna wybrał wyborcze lokomotywy i zaskoczył… Nowy Sącz

W wyborach do Senatu  będzie osiem okręgów. Mieszkańcy Nowego Sącza, powiatu  gorlickiego, nowosądeckiego zagłosują w okręgu numer 37. Mieszkańcy Limanowszyzny zagłosują w okręgu nr 36 obejmującym, swoim zasięgiem powiat limanowski, nowotarski i  tatrzański.  

[email protected] fot. Jm

Dziękujemy za przesłanie błędu

Styczniowy miesięcznik "Sądeczanin"