Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
05/09/2018 - 12:00

Wybory 2018: jak głosować? Zajrzyj do naszego poradnika wyborcy

Już za półtora miesiąca (21 października 2018) odbędzie się I tura wyborów samorządowych. Sprawdź, kto może w nich głosować, jakie dokumenty należy przygotować, w jakich godzinach lokale wyborcze będą otwarte?

Wybory samorządowe podzielone są na dwie tury. W tym roku pierwsza z nich odbędzie się w niedzielę 21 października, druga dwa tygodnie później - 4 listopada. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21.

Kto może głosować? Takie prawo przysługuje osobom pełnoletnim, posiadającym polskie obywatelstwo. Warunkiem głosowania jest także stałe zamieszkanie w danej gminie, powiecie lub województwie. Jedynym dokumentem, jaki należy mieć przy sobie wybierając się na głosowanie, jest dowód osobisty.

Sposób głosowania zależy od miejsca zamieszkania. Jeżeli mieszkasz w mieście na prawach powiatu (np. w Nowym Sączu), otrzymasz trzy karty do głosowania: do rady miasta, do sejmiku województwa i na prezydenta miasta.

Jeżeli mieszkasz w gminie lub mieście, które nie jest na prawach powiatu, wtedy otrzymasz cztery karty, ponieważ do rady miasta/gminy i do rady powiatu będziesz głosował osobno.

Kiedy wybierzesz kandydatów na każdej z kart, pamiętaj, by przy wyborze radnego postawić tylko jeden znak "X" przy jednym nazwisku. Ta sama zasada dotyczy wyborów do rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic Warszawy. Jeżeli zaznaczysz więcej, niż jednego kandydata, twój głos będzie nieważny.

m.ruchala@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu