Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
05/10/2018 - 09:10

Węgierska Bis? Koalicja Nowosądecka ma pomysł na bezkonfliktowy przebieg

Koalicja Nowosądecka ma swoją koncepcję budowy Węgierskiej Bis. By mogła zostać zrealizowana niezbędna jest współpraca Nowego Sącza z gminą Chełmiec. Pomysł na uratowanie Tłoków przed skutkami budowy tej drogi przez środek terenów zamieszkanych przedstawiła liderka listy KN z okręgu nr 4 Marta Poremba.

W środę odbyło się pierwsze bezpośrednie spotkanie kandydatów na radnych z Koalicji Nowosądeckiej i jej lidera Ludomira Handzla, kandydata na prezydenta Nowego Sącza. Nie bez powodu zorganizowano je przy ul. Węgierskiej - od miesięcy nowosądeczanie walczą, by odsunąć ryzyko wprowadzenia Węgierskiej Bis bezpośrednio między zabudowania mieszkalne. Ich najaktywniejszym przedstawicielem w dyskusjach z władzami miasta jest Marta Poremba, dziś kandydatka nr 1 na liście KN w okręgu nr 4.

Spotkanie, przy pełnej sali, zaczęło się od  prezentacji wszystkich kandydatów z list Koalicji Nowosądeckiej w okręgu nr 4 obejmującego osiedla Biegonice, Dąbrówka, Kaduk, Poręba Mała, Przydworcowe, Szujskiego, Wólki: wspomnianej już Marty Poremby, Roberta Berdychowskiego, Marty Sowy, Jakuba Prokopowicza, Justyny Waśko i Dariusza Izworskiego oraz Aneta Grzegorzek.

Marta Poremba dziś jest kierownikiem Referatu Rozwoju Lokalnego, Inwestycji, Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska w Muszynie a z wykształcenia budowlańcem właśnie. I to do niej należało przedstawienie mieszkańcom jak Koalicja Nowosądecka i nowosądeczanie chcą poprowadzić obwodnicę.

Przede wszystkim Koalicja Nowosądecka nie zgadza się na tzw. propozycję firmy Fakro, którą ostro forsują władze miasta nie licząc się ze zdaniem mieszkańców i wpisując ją do studium zagospodarowania przestrzennego(na mapie zaznaczona kolorem niebieskim).

O szczegółach pisaliśmy już w publikacjach, do dnia dzisiejszego nie zostało zorganizowane w tej sprawie spotkanie z władzami miasta, o co tak usilnie zabiegali mieszkańcy. W filmie załączonym do publikacji przedstawiona jest koncepcja, Węgierskiej Bis od początku wskazywana przez sądeczan. 

Mieszkańcy Wólek: Węgierska BIS pod dyktando Fakro! [FILM] 

Węgierska Bis 19 czerwca znów na tapecie. Wizja Fakro kontra oczekiwania mieszkańców 

Węgierskiej Bis jeszcze nie ma a już trafi do sądu. Wielka awantura na sesji! 

Węgierska Bis w rękach radnych. Wysłuchają 1165 sądeczan czy firmy, która zatrudnia trzy tysiące osób?

Węgierska Bis według koncepcji zaprezentowanej przez Koalicję odsunięta jest od istniejącej zabudowy mieszkaniowej i ogródków działkowych, czyli od terenów, na których już stoją domy i tych, co do których już zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy dla kolejnych domów. Poremba podkreśla, że skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy Tłoków a dalej osiedla Wólki, ale wszyscy pozostali mieszkańcy Nowego Sącza. Przy tym przebiegu ograniczone zostaną koszty realizacji inwestycji i skrócone procedury związane z pozyskaniem terenów niezbędnych pod budowę drogi.

Droga powinna biec wzdłuż torów, by następnie mostem wpiąć się do Świniarska a tu gmina Chełmiec ma już  dokumentację i decyzję środowiskową na budowę obwodnicy po swojej stronie. Przy czym obecny na spotkaniu zastępca wójta gminy Chełmiec Artur Bochenek, na co dzień również prezes stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka i mieszkaniec naszego miasta zastrzegł, że tu droga ma biec wzdłuż wałachów po terenach wolnych od zabudowy.Całą koncepcję najlepiej obrazuje załączona mapa – kolor czerwony.

- Ruch samochodowy z obwodnicy nie może być wpuszczony do centrum osiedla Wólki i nigdy się na to nie zgodzimy! – podkreślała spotkaniu Poremba.

Jednocześnie przedstawiciele Koalicji Nowosądeckiej podkreślali, że zaproponowane przez nich rozwiązanie pozwoli na budowę kolejnych połączeń mostowych czy kładek między Wólkami a Heleną czy Nowym Sączem a Chełmcem.

Węgierska Bis? Koalicja Nowosądecka ma pomysł na bezkonfliktowy przebieg
Fot.: ES

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)