Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
03/10/2018 - 19:55

Sądeczanki potrafią osiągać sukcesy, zarówno w polityce jak i show-biznesie

Siostry Ruchała ze Świdnika są kobietami sukcesu. Elżbieta jest adwokatem i wiceprzewodniczącą Nowoczesnej w Nowym Sączu, Alicja natomiast międzynarodową modelką oraz piosenkarką.


Alicja Ruchała pojawiła się na okładkach większości prestiżowych zagranicznych magazynów, ma także na swoim koncie występ na festiwalu w Sopocie i dwa hity, które grały rozgłośnie radiowe w kilku krajach.

Elżbieta Ruchała prowadzi kancelarię adwokacką w Nowym Sączu i startuje w najbliższych wyborach samorządowych, ubiegając się o mandat radnej do Sejmiku Województwa Małopolskiego z list Koalicji Obywatelskiej. Kandydatka na radną przekonuje, że dobro najbliższego otoczenia nie jest jej obojętne a kobiety są siłą samorządu. W tych działaniach wspiera ją mocno rodzina, a oparcia udzielają jej Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oraz były Marszałek Województwa, poseł na sejm Marek Sowa.

Pani Elżbieto, co spowodowało, że zainteresowała się pani polityką?
- Jako adwokat, a wcześniej aplikant, prowadziłam sprawy dotyczące obywateli, którzy mieli problem z urzędami, również samorządowymi, w związku z czym musiałam zapoznać się
z funkcjonowaniem samorządu na różnych szczeblach. Uznałam, iż wejście do polityki umożliwi mi wpływ na tworzenie prawa i jego poprawę.

Osobiście zaangażowałam się w działania polityczne w 2015 r, kiedy powstała Nowoczesna i zaczęłam aktywnie działać w jej strukturach. Przekonał mnie do tego program tego ugrupowania. Polityka była obecna zawsze w moim domu, a doświadczenia rodziny, której w okresie PRL nie było łatwo, też wpłynęły na moje decyzje.


Czym chciałaby się pani zająć w  sejmiku?
- Niezależnie od mojego doświadczenia prawniczego, które chciałabym wykorzystać do tworzenia dobrego prawa lokalnego, chciałabym się zająć tym co jest najbardziej istotne dla terenu, z którego pochodzę, mianowicie: tworzeniem przyjaznego klimatu dla inwestycji, tak aby ludzie z Nowego Sącza i okolic nie musieli wyjeżdżać za pracą poza granice Polski, skomunikowaniem naszego regionu z resztą kraju, oczyszczeniem jezior Czchowskiego i Rożnowskiego.

Ważne jest także rozwiązanie problemu smogu, zadbanie o czystość naszych rzek czy dostęp do sprawnej opieki zdrowotnej. Tereny południowej Polski to także tereny rolniczo – sadownicze, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby wykorzystać ich potencjał i stworzyć warunki do ich dalszego rozwoju.

Kogo z polityków pani ceni?
- Z uwagi na to, iż w chwili obecnej koncentruje się na polityce lokalnej, w związku z tym bardzo cenię działalność polityków, którzy przyczynili się do rozwoju Małopolski. Do tych polityków zaliczam przede wszystkim byłego Marszałka Województwa, a obecnie posła, Marka Sowę oraz marszałka Leszka Zegzdę. Obydwaj to doświadczeni i skuteczni samorządowcy.

Polityka i praca to jednak nie wszystko. Czym pani zajmuje się po godzinach?
- Wolny czas spędzam aktywnie.  Staram się połączyć pracę zawodową i politykę z moją pasją, jaką są konie. Uprawiam jeździectwo, trenuję skoki przez przeszkody, dużo też jeżdżę na rowerze, a w zimie, oczywiście - narciarstwo.

Alicja Ruchała jest dumna z wyboru siostry i kibicuje jej z całych sił. Na profilu społecznościowym modelki możemy przeczytać:

„Moja siostra ADWOKAT ELŻBIETA RUCHAŁA, lokalna patriotka. Startuje z okręgu nr 6 czyli z powiatu nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego z listy Koalicji Obywatelskiej!!!! Nowy Sącz, Gorlice i Limanowa czas na odważną kobietę!!”

Pytamy Alicję co myśli o kandydowaniu siostry do sejmiku?
- Cieszę się z tego, że zainteresowanie mojej siostry polityką nie ogranicza się tylko do śledzenia wiadomości w telewizji, ale podjęła decyzję o działaniu. Radziłabym mojej siostrze aby konsekwentnie realizowała to, co sobie założyła oraz aby nadal działała na rzecz innych, co już robi będąc adwokatem.

- Ela zachowuje spokój w sytuacjach, kiedy wszyscy panikują. W takich chwilach potrafi podjąć właściwe decyzje. Z pasją realizuje swoje cele, jest lojalna i zdecydowana, a przy tym to osoba, która bardzo ceni takie wartości jak: dom, rodzina czy praca. Nigdy nie odmawia pomocy. Gdy ktoś jej potrzebuje potrafi się bardzo zaangażować i poświęcić - dodaje Alicja Ruchała. 

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)