Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
04/10/2018 - 15:25

Nowy Sącz: 350 tysięcy, tyle może kosztować kampania prezydencka!

Przy tej ilości banerów i plakatów wyborczych, jakie widać w Nowym Sączu i pozostałych gminach naszego powiatu sądeczanie coraz częściej zastanawiają się, ile można wydać na kampanię wyborczą. Pocztą pantoflową krążą niebotyczne sumy, ale prawda okazuje się bardziej prozaiczna. Aczkolwiek limit na kampanię kandydata na prezydenta Nowego Sącza do małych nie należy.

To, ile komitety wyborcze mogą wydać na swoją kampanię wyborczą określone jest precyzyjnie w kodeksie wyborczym. W przypadku wyborów do rad limit ten to wynik pomnożenia liczby zgłoszonych kandydatów przez konkretne kwoty, zależne od liczby mieszkańców obszaru danego samorządu.

I tak w wyborach do rady gminy w gminach liczących do 40 tysięcy mieszkańców na jednego kandydata można wydać 1 000 złotych. W gminach powyżej 40 tysięcy – 1 200 złotych, czyli o 200 zł więcej. W wyborach do rady powiatu limit ustalony dla pojedynczego kandydata to 2 400 zł. W przypadku miasta na prawach powiatu, czyli takiego jakim jest Nowy Sącz kwota jest zdecydowanie wyższa, bo wynosi aż 3 600 zł.

A co z sejmikiem wojewódzkim? Tu też kwota nie jest mała, bo wynosi 6 000 złotych.

Podsumowując – wszystkie komitety wyborcze zarejestrowane na terenie Nowego Sącza wystawiły 31 kandydatów do zasiadania w radzie miasta. Tym samym wszystkie mogą wydać na ich kampanie 111 600 zł.

Zobacz też: Nowy Sącz: one mówią „koniec” i już nie startują w wyborach. Dlaczego?

Inaczej rzecz się ma z limitami w wyborach na wójta. W tym wypadku mnoży się dokładną liczbę mieszkańców kolejno w gminach do 500 000 tysięcy mieszkańców przez 60 groszy a w gminach powyżej 500 000 tysięcy  mnożąc pierwsze 500 000 osób przez kwotę 60 groszy, a nadwyżkę ponad 500 000 osób – przez 30 groszy.

Przykładowo Nowy Sącz według danych z PKW liczy sobie 81 097, co oznacza, że kandydat na wójta na swoją promocję może wyłożyć 48 658,2 złote. Kandydatów na to stanowisko mamy siedmiu, tym samym cała kampania prezydencka może kosztować aż 350 tys. zł.

Zobacz też: W Nowym Sączu ubyło wyborców. Jak jest w pozostałych gminach Sądecczyzny?

Kandydata na wójta gminy Rytro (liczącej sobie według tych samych źródeł 3016 mieszkańców) ma do dyspozycji zaledwie 2289,6 zł. W Chełmcu z kolei, gdy przemnożymy przez 60 groszy 28 474 obywateli, wychodzi nam kwota 17 084 zł. Czy tylko tyle kosztują rozwieszane przez kandydatów plakaty? A przecież to ledwie cześć wydatków na kampanię...

Pieniądze na kampanie można pozyskiwać w równie ściśle określonych ramach. Nie wcześniej niż w dniu rejestracji komitetu i tylko do dnia wyborów. Na rozliczenie środków komitety mają 30 miesięcy od tego terminu. Odpowiedzialność za wszystkie sprawy finansowe ponosi pełnomocnik finansowy komitetu.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info

Zobacz także w tej kategoriiDziękujemy za przesłanie błędu