Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
04/06/2018 - 23:05

Minister Kwieciński: Na Sądecczyźnie jest najwięcej milionerów na kilometr kw.

W Nowym Sączu gościł dzisiaj Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Spotkał się z wiceprezydentem Jerzym Gwiżdżem i wziął udział w posiedzeniu Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego i Samorządów Gospodarczych dla Miasta i Powiatu Nowosądeckiego. Odwiedził również firmę Wiśniowski, będącą jedną z czołowych firm w Polsce.

Podczas krótkiego briefingu prasowego, który odbył się w Urzędzie Miasta minister Kwieciński przyznał, że przyjechał do Nowego Sącza po to, aby poznać problemy, z którymi boryka się nasz region i porozmawiać o tym, jak je rozwiązać.

- Dla mnie Sądecczyzna kojarzy się z terenem, gdzie mamy najwięcej milionerów na kilometr kwadratowy – mówił minister Kwieciński. – Nasz rząd realizuje politykę zrównoważonego rozwoju, dbając o to, żeby wszystkie miejsca w Polsce rozwijały się, żeby stworzyć warunki dla rozwoju polskiego kapitału, dla rozwoju polskich firm. Stąd tutaj spotykam się z ludźmi biznesu i samorządu na posiedzeniu komisji, która  ma prowadzić do symbiozy i stworzenia takich warunków, żeby jak najlepiej lokalna gospodarka się rozwijała, żeby dawała miejsca pracy i żeby ludziom żyło się lepiej.

O to właśnie chodzi w naszej rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, którą nazywamy "planem Morawieckiego”. Chcemy także wsłuchiwać się w głosy przedsiębiorców i samorządowców, żeby wiedzieć, jakie są lokalne potrzeby.

Minister Jerzy Kwieciński zaakcentował, że rząd chce wspierać polskie firmy za granicą. Niejednokrotnie, bowiem zderzają się one tam z silną konkurencją.

- Chcemy, aby nasze polskie produkty konkurowały za granicą – podkreślił minister. – Chcemy, aby jednocześnie stawały się taką dobrą polską marką.

Minister zaznaczył, że rząd wsłuchuje się w głosy przedsiębiorców prowadzących zarówno te firmowe „giganty”, jak i tych prowadzących firmy średnie oraz małe. Zainteresowanie rządu sprawami, z którymi musi się zmagać polski przedsiębiorca wyraża się chociażby w zmianie przepisów prawa, na takie, które są przyjazne dla przedsiębiorców.

Napomknął o wprowadzonej 30 kwietnia  "konstytucji dla biznesu", czyli pakietu ustaw, które mają ułatwiać życie przedsiębiorcom. To między innymi wprowadzony przepis dla przedsiębiorców, prowadzących małe firmy, którzy nie muszą rejestrować działalności i płacić składek. Ponadto jest też ulga na start, czyli zwolnienie ze składek ZUS przez pierwsze pół roku czy też zasada: co nie jest zabronione, jest dozwolone.

- Silnie wspieramy działania proinnowacyjne – stwierdził minister Kwieciński. – Chcielibyśmy, aby polskie firmy, w tym także działające na Sądecczyźnie korzystały z tego wsparcia. Chcemy, aby administracja była bardziej przyjazna dla firm, chcemy wspierać nasze firmy w ich ekspansji zagranicznej.

Dużym problemem, z którym borykają się firmy działające na Sądecczyźnie jest brak nowoczesnych dróg szybkiego ruchu. Od wielu już lat „wałkowany” jest temat budowy szybkiej drogi do Brzeska, czyli słynnej „sądeczanki”. Pojawiają się kolejne warianty i ...budowa „sądeczanki”, jak na razie pozostaje jedynie na papierze w sferze koncepcji.

- Jesteśmy świadomi tego problemu, ale jego rozwiązanie w postaci wybranej koncepcji i jej realizacji nie miało miejsca w ciągu kilku, czy kilkunastu lat – stwierdził minister. – Tej inwestycji nie ma na liście inwestycji rządowych, które są objęte naszym krajowym programem drogowym. Trzeba o tym rozmawiać. Według mnie trzeba wybrać wariant, który byłby najbardziej korzystny i umieścić go w planach długookresowych państwa. W tej chwili borykamy się z problemem, że plan drogowy dla Polski, opracowany jeszcze przez naszych poprzedników, znacznie przekracza możliwości finansowe państwa.

Minister stwierdził, że obecny rząd znacznie zwiększył budżet na realizację wspomnianego krajowego programu drogowego ze 107 do 135 mld złotych, ale mimo to, taka kwota nie pokrywa w całości potrzeb. Są one, jak zaznaczył, określane na około 200 mld złotych.

- Sądecczyzna jest pionierem w wielu przedsięwzięciach – zauważył Jerzy Kwieciński. – Jest tutaj bardzo przedsiębiorcze środowisko. Rząd rozumie potrzeby biznesu, bo wiele osób, które go tworzą działało w biznesie.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)