Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
12/10/2018 - 11:30

Ludomir Handzel o tym, jak ożywić sądecką starówkę i walczyć ze smogiem

Z wieloma problemami zwrócili się sądeczanie do Ludomira Handzla, lidera Koalicji Nowosądeckiej i kandydata na prezydenta Nowego Sącza podczas kolejnego już spotkania z wyborcami, które tym razem odbyło się przy ul. Batalionów Chłopskich.

Spotkanie, przy pełnej sali, rozpoczęło się od prezentacji wszystkich kandydatów z list Koalicji Nowosądeckiej w okręgu nr 2, obejmującego osiedla: Barskie, Chruślice, Falkowa, Gołąbkowice, Piątkowa i Westerplatte. Pod egidą Ludomira Handzla idą do wyborów po mandat radnego: Maciej Prostko, Karolina Łukasik, Anna Skoczeń, Agnieszka Łobodzińska - Obrzut, Marcin Rojna, Nikodem Waśko i Joanna Otto. Był też czas na przedstawienie najważniejszych tez programowych KN.

Ożywiona dyskusja z mieszkańcami wywiązała się, ku zadowoleniu lidera listy Koalicji Nowosądeckiej, gdy jeden z mieszkańców zadał pytanie dotyczące jednego z kluczowych problemów, z którym boryka się miasto i jego mieszkańcy. Dotyczyło ono walki ze smogiem, który od lat, w sezonie grzewczym, dusi nasze miasto.

- Nowy Sącz jest drugim po Krakowie miastem najbardziej zanieczyszczonym w Małopolsce - brzmiał głos z sali. – O szkodliwości smogu mówi się i pisze tyle i co? W Krakowie od 1 września 2019 roku będzie obowiązywał zakaz palenia węglem. Budynki można będzie ogrzewać spalając gaz lub lekki olej opałowy. Praktycznie smog w Krakowie powinien zostać wyeliminowany. A jak będzie w Nowym Sączu? Chyba tak jak jest. Co można zrobić u nas, aby było tak, jak to zrobił Kraków? Rada Miasta Nowego Sącza może podjąć uchwałę intencyjną, w której zwróci się do Sejmiku Województwa Małopolskiego, aby w Nowym Sączu wprowadzić taki zakaz. Moja prośba jest taka, aby przyszli radni przygotowali taki projekt uchwały w tej sprawie.

Ludomir Handzel zaznaczył, że walka ze smogiem jest kluczowym problemem, z którym władze miasta nie mogą sobie poradzić od lat. Zaznaczył, że wiele w tej materii w naszym mieście musi się zmienić, a poprawa jakości powietrza i walka ze smogiem jest sztandarową tezą programową Koalicji Nowosądeckiej.

- Na zanieczyszczenie powietrza w Nowym Sączu w około dwudziestu procentach składa się niestety spalanie śmieci w piecach – powiedział Ludomir Handzel. – Ten problem w Nowym Sączu istnieje i to trzeba sobie jasno powiedzieć. Jak walczyć z tym szkodliwym procederem? Działania są wielotorowe. Przede wszystkim edukacja społeczeństwa. Trzeba głośno mówić, że wkładając do pieca pustą butelkę plastikową, czy stary but, to taka osoba skraca życie sobie i innym mieszkańcom.

Jak zatem rozwiązać problem ogrzewania naszych mieszkań? Najprostszym rozwiązaniem byłoby zamknięcie wszystkich pieców węglowych w mieście, ale, zdaniem Ludomira Handzla nie tędy droga.

- Ktoś powie, może dopłaty do lepszego paliwa? Ale czy nas na nie stać? Trzeba postawić na edukację, na zachęcanie do wymiany pieców na paliwo, które nie wywołuje efektu smogu. Mieszkańcy powinni być informowani  co roku, jakie działania proekologiczne zostały zrealizowane w tej sprawie. Pierwszym krokiem na walkę ze smogiem jest podanie do pieców dobrego węgla – błękitnego, pozbawionego zanieczyszczeń i bardziej kalorycznego. Niestety jest on drogi. Trzeba robić wszystko, aby był on w cenie normalnego węgla. Trzeba też rozszerzać w mieście sieć EMPEC i ekologiczne źródła energii. Należy iść w kierunku zmniejszania niskie emisji i rygorystycznego przestrzegania, aby nie spalać śmieci.

Inna mieszkanka, która włączyła się do dyskusji pytała, co zrobić, aby ożywić sądecką starówkę i, jakie kroki należałoby podjąć, aby puste lokale w centrum miasta znowu zaczęły funkcjonować?

- Jak wygląda sądecka starówka każdy, chyba widzi – Chcę, aby starówka stała się miejscem prestiżowym i tętniącym życiem. – stwierdził kandydat na prezydenta miasta Nowego Sącza. - Proszę przejść się między innymi Pasażem Wokulskiego, czy ulicą Wazów. W centrum miasta brakuje toalet, miejsc parkingowych. Musi być wdrożony tutaj podstawowy pakiet: bezpieczeństwo, czystość, toalety i musi być dobra oferta dla mieszkańców, między innymi kulturalna, aby mieszkańcy i turyści chcieli na starówce przebywać. Wtedy też ożyją puste lokale na starówce.

A co z miejscami parkingowymi w centrum miasta? Ludomir Handzel odpowiadając na to pytanie stwierdził, że należałoby utworzyć miejsca parkingowe na terenach bliżej Dunajca.

Kolejna osoba twierdziła, że w Nowym Sączu powinna być większa oferta zajęć dodatkowych dla sądeckiej młodzieży.  Zdaniem lidera Koalicji Sądeckiej boiska i obiekty sportowe istniejące przy szkołach muszą być otwarte i udostępniane młodzieży również po południu. Mieszkańcy dociekali również, dlaczego w Nowym Sączu, mimo dopłat, woda dostarczana przez spółkę Sądeckie Wodociągi jest droga. W porównaniu na przykład do cen wody, jaką płacą mieszkańcy sąsiedniej gminy Chełmiec.

Nauczyciel z Zespołu Szkół Samochodowych zwrócił także uwagę, że może warto wydłużyć kursowanie szynobusu w różnych kierunkach, bo z wielu kierunków młodzież i mieszkańcy dojeżdżają do Nowego Sącza do szkoły i pracy. Pytał również, czy nie można wydłużyć czasu kursowania szynobusu, bo w niektórych szkołach lekcje kończą się o godz. 19.

Ludomir Handzel zaznaczył, że, oczywiście, można stawiać na komunikację kolejową, ale pierwszym krokiem, który należałoby zrobić byłaby budowa infrastruktury, między innymi z wiaduktami, która nie zaburzałaby ruchu miejskiego. Wtedy dopiero można byłoby myśleć o rozszerzeniu bądź wydłużeniu trasy szynobusu.

[email protected]

Spotkanie wyborcze Koalicji Nowosądeckiej

Spotkanie wyborcze Koalicji Nowosądeckiej

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach

Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________