Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 lutego. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
22/09/2018 - 11:50

Darmowa komunikacja dla wszystkich mieszkańców Nowego Sącza jest możliwa!

Koalicja Nowosądecka w jednej z 11 głównych tez programowych zaproponowała wszystkim mieszkańcom Nowego Sącza bezpłatną „Kartę Nowosądeczanina”, a w raz z nią darmową komunikację miejską. Jako kandydat na prezydenta Nowego Sącza podpisuję się pod tą propozycją i zobowiązuję się do jej zrealizowania - mówi kandydat na prezydenta miasta Ludomir Handzel.

Oczywiście, wśród wielu czytelników pojawi się pytanie czy to jest możliwe? Tak! Nie tylko możliwe, ale już sprawdzone i wykonane w wielu miastach Polski i Europy.  Otóż, dotacje do transportu miejskiego pokrywają ok. 70 proc.  kosztów, a wpływy z biletów pozostałe 30 proc. Z tego tylko cześć biletów jest kupowana przez mieszkańców Nowego Sącza. Szukając dochodów miasto podnosi ceny biletów.

Nie tędy droga. Wprowadzenie darmowego transportu publicznego dla osób zameldowanych i płacących podatki w Nowym Sączu spowoduje, że część (15-30 proc.) osób dojeżdżających samochodem przesiądzie się do komunikacji zbiorowej. Jak zostało już nadmienione powyżej, darmowy transport publiczny to rozwiązanie nowatorskie, ale nie zupełnie niespotykane.

Przykładami są np. Żory, Nysa, Lubin (około 30 miast w Polsce). Dotychczasowe doświadczenia tych miast jednoznacznie wskazują na korzyści ekonomiczne, społeczne, środowiskowe, zdrowotne, wizerunkowe oraz wzrost jakości życia w mieście. Tak więc korzyści są olbrzymie i zdecydowanie przewyższają koszty (także od strony finansowej).

Jakie są główne zalety darmowej komunikacji miejskiej:
- wzrost liczby pasażerów w autobusach,
- mniejszy ruch samochodów a przez to mniejsze korki /koszt korków szacuje sięna 1,5 proc. PKB,
- więcej wolnych miejsc parkingowych,
- mniejsza emisja spalin,
- realna walka ze smogiem i zmniejszenie jego występowania,
- pomoc w aktywizacji osób starszych i wykluczonych,
- pomoc w dowozie dzieci i młodzieży do szkół,
- korzyść edukacyjna: przesunięcie sposobu myślenia z „miasto dla aut” na
 „miasto dla  ludzi”,
- spadek liczby wypadków i związanych z tym kosztów,
- zmniejszenie hałasu,
- na odkorkowanych ulicach łatwiej będzie wytyczyć ścieżki rowerowe i buspasy,
- przyciąganie nowych mieszkańców – bowiem bezpłatna komunikacja miejska dotyczy  tylko osób zameldowanych lub płacących podatki w danym mieście, dzięki  takiemu rozwiązaniu liczba zameldowanych osób w podwarszawskich Ząbkach  wzrosła dla przykładu o ponad 30 proc.

Z analizy budżetu miasta wynika, że Nowy Sącz rocznie dopłaca około 12,5 miliona zł do usług komunikacji miejskiej, które to świadczy w głównej mierze MPK. 15 lat temu w 2003 roku dotacja ta wynosiła około 4,7 mln, 10 lat temu - 7,4 mln a  5 lat temu - 10,3 mln. Wychodzi na to, że średnio co rok dofinansowanie do komunikacji miejskiej wzrastało o 520 tysięcy złotych! Dotacja ta tytułowana jest jako rekompensata z tytułu świadczonych usług przewozowych.

Czy w takim tempie w Nowym Sączu rośnie liczba emerytów lub osób uprawnionych do darmowej komunikacji miejskiej? Czy może finansuje się z pieniędzy miejskich źle zarządzane przedsiębiorstwo. Ponadto należy pamiętać o tym, że obecnie są dostępne programy pozwalające na dofinansowanie do 85 proc. kosztów zakupu nowych autobusów elektrycznych, które są o wiele tańsze w utrzymaniu niż obecnie stosowane autobusy. Z różnicy w kosztach utrzymania autobusów na paliwo spalinowe i elektrycznych można pokryć nawet do 60% kosztów wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla mieszkańców Nowego Sącza.

Każdy mieszkaniec Nowego Sącza codziennie dopłaca do MPK ok. 50 groszy, przeszło 180 zł rocznie!

Przychody ze sprzedaży biletów to w Nowym Sączu niespełna 8,5 mln zł (2016 r.), zgodnie z informacją pozyskaną z Urzędu Miasta stanowi to tylko 28  proc. poniesionych przez MPK kosztów związanych ze świadczeniem usług, które wynoszą przeszło 23 mln zł. Co najmniej połowę wpływów z biletów zapewniają mieszkańcy spoza Nowego Sącza.

Zatem darmowa komunikacja w ramach bezpłatnej Karty Nowosądeczanina to koszt około 4 mln zł rocznie. Biorąc pod uwagę, że dotacja z Urzędu Miasta (czyli m.in. z naszych podatków) wzrosła o niemal 8 milionów zł w ciągu ostatnich 15 lat pojawia się pytanie czy transport publiczny jest dobrze zorganizowany skoro w tak lawinowym tempie rośnie deficyt, który Nowy Sącz musi finansować i czy nie tam należałoby znaleźć oszczędności, z których sfinansuje się darmową komunikację miejską…

Ponadto czy naszym dzieciom nie należy się darmowy transport do szkoły, a mamom i babciom do przychodni czy kościoła? Mieszkańcy Nowego Sącza zasługują na to by miasto było wreszcie dla nich!

Dlatego też jako prezydent Nowego Sącza zobowiązuję się do wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich mieszkańców Nowego Sącza. Rozliczą mnie Państwo z tej obietnicy za pięć lat.

Ludomir Handzel

Niezależny i bezpartyjny kandydat na Prezydenta Nowego Sącza.

artykuł  sponsorowany


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020