Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
19/10/2018 - 11:05

Cała prawda o Krzysztofie Głucu

Jest mistrzem drugiego planu. Odpowiedzialny za projekty samorządowe w miastach w Polsce oraz za granicą. Wielu z nas nie ma świadomości jaki wpływ wywarł na jakość życia mieszkańców Nowego Sącza. Więcej o jego skutecznych działaniach wiedzą na przykład w Jaśle, gdzie był odpowiedzialny za projekt rozwojowy „Miasto wiedzy”, niż w rodzinnym Nowym Sączu. Dlatego warto zobaczyć czym na co dzień się zajmuje i jaką wartość ma jego praca w oczach innych.

Krzysztof Głuc jest dyrektorem Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pozornie może się wydawać, że jego działania na tym polu nie przekładają się na miejscowe życie. Ten, kto tak myśli jest jednak w błędzie. W ramach swojej pracy naukowej Krzysztof Głuc od kilkunastu miesięcy współpracuje z dużymi międzynarodowymi firmami, które chce sprowadzić właśnie do Nowego Sącza. Przed sądeczanami mogą, więc już wkrótce otworzyć się nowe perspektywy pracy.

Wiceprezes od trudnych spraw

Trzeba mieć odwagę, żeby realizować inwestycje, którym wielu nie daje szansy na powodzenie. Ale Krzysztof Głuc to człowiek od trudnych spraw. A sztandarowym przykładem jego działań jest przeprowadzenie i rozliczenie w terminie największej inwestycji wodno-kanalizacyjnej w Małopolsce. To były projekty prowadzone na oczach mieszkańców Nowego Sącza. Dzięki sprawnym działaniom między innymi właśnie ówczesnego wiceprezesa zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi dziś Nowy Sącz jest skanalizowany w 98 proc., na podobnym poziomie mieszkańcy mają dostęp do wody z sieci wodociągowej. Jak ludzie wspominają Głuca z tamtego okresu?

To on przeprowadził największą inwestycję ostatnich lat

– Dał mi się poznać jako skuteczny i dotrzymujący danego słowa manager, a przy tym jako wyjątkowo życzliwy, bezinteresowny i pomocny człowiek – powiedziała Jolanta Kubiak, sądecki lekarz.

– Krzysztof Głuc jako wiceprezes wodociągów sprawdził się w pozyskaniu, a później w rozliczeniu największych środków unijnych dla naszego miasta. Liczę, że za jego sprawą  największe inwestycje są wciąż przed nami – dodał Andrzej Chronowski, były minister skarbu, który miał okazję współpracować z doktorem Głucem.

Doktor od zarządzania

51-latek jest wykładowcą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Prowadził również zajęcia w Nowym Sączu w Wyższej Szkole Biznesu.

– Doktora Krzysztofa Głuca poznałam jako studentka politologii WSB-NLU. Wcześniej zdobyłam informację, że jest znakomitym, ale wymagającym nauczycielem akademickim. Potwierdzam. Wykazywał nie tylko ogromną wiedzę, ale wysoką kulturę osobistą i empatię w kontaktach ze studentami – wspomina Adriana Kaim, działaczka stowarzyszenia Europa Donna.

Głuc jest autorem wielu publikacji naukowych i publicystycznych także w języku angielskim, między innymi z dziedziny edukacji, samorządu terytorialnego, strategii rozwoju.

– Krzysztof jest człowiekiem niezwykle pracowitym i ambitnym, stale uczącym się oraz dokształcającym siebie i innych. Zna się na oświacie, kulturze, historii i polityce, jest fachowcem w dziedzinie biznesu, administracji i zarządzania, budzi podziw rozległą wiedzą i rozległymi kontaktami w Europie i świecie. Lubi wyzwania i to te najbardziej odpowiedzialne. Zastanawiam się zawsze, kiedy Głuc odpoczywa. Ale chyba w pracy, bo to jest to, co najbardziej lubi – zaznaczył Bogusław Kołcz, profesor oświaty, autor książek i publikacji z dziejów Nowego Sącza i regionu.

W programie Głuca

Dziś doktor Krzysztof Głuc jest kandydatem na prezydenta Nowego Sącza. I od kilku tygodni regularnie informuje mieszkańców o swoich propozycjach dla miasta. Wśród nich są między innymi zmiana godzin pracy Urzędu Miasta, wprowadzenie programu bezpłatnej profilaktyki dentystycznej i korekcji wad postawy w szkołach podstawowych czy budowa otwartego kąpieliska nad Kamienicą.

Działania do zrealizowania w ciągu 2-3 miesięcy:

 • uruchomienie specjalnej aplikacji na telefony i stronę internetową do konsultacji z mieszkańcami,
 • uruchomienie programu „Osiedla – lepsza przestrzeń do życia” we współpracy ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi,
 • wdrożenie programu „Mieszkanie, praca, czas wolny” skierowanego do młodych Sądeczan,
 • wprowadzenie instytucji Asystenta Mieszkańca,
 • utworzenie brygady remontowo-porządkowej zajmującej się naprawą drobnej infrastruktury miejskiej,
 • zmiana godzin pracy kurierów dostarczających pocztę Urzędu Miasta,
 • wydłużenie pracy Urzędu Miasta do godz. 18, dwa razy w tygodniu,
 • powołanie Rady Przedsiębiorców oraz Młodzieżowej Rady Miasta,
 • przygotowanie nowego zakresu i sposobu działania Straży Miejskiej,
 • wprowadzenie programu stypendialnego dla dzieci i młodzieży osiągających sukcesy w konkursach i olimpiadach,
 • uruchomienie w szkołach dodatkowych zajęć z historii Nowego Sącza,
 • wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży uczącej się oraz osób powyżej 65. roku życia,
 • skuteczne udostępnienie mieszkańcom infrastruktury sportowej i lokalowej szkół.

Działania do wprowadzenia do końca 2019 r.:

 • „sądecka stówa” – program dla dzieci i młodzieży,
 • wprowadzenie programu bezpłatnej profilaktyki dentystycznej i korekcji wad postawy w szkołach podstawowych,
 • uruchomienie programu wsparcia dla start-upów, w tym utworzenie centrum coworkingowego,
 • opracowanie wieloletniego programu modernizacji ulic i chodników,
 • wdrożenie projektu „Sądecki rower miejski”,
 • przygotowanie programu dydaktyki cyfrowej na wszystkich poziomach kształcenia,
 • uruchomienie zmian w systemie szkolnictwa zawodowego z jego dostosowaniem do rynku pracy.

Najważniejsze inwestycje wymagające dłuższego czasu, do końca kadencji:

 • stworzenie Miejskiego Centrum Wiedzy,
 • budowa stadionu miejskiego,
 • odnowa Parku Strzeleckiego,
 • budowa trzeciego mostu na Dunajcu,
 • budowa i modernizacja obiektów sportowych i rekreacyjnych (budowa ścieżek rowerowo-pieszych nad Kamienicą, otwartego kąpieliska, rozbudowa obiektów MOSiR).

Patrząc na dokonania Krzysztofa Głuca i jego program jako kandydata na prezydenta można mieć pewność, że oddany na niego głos będzie głosem dobrze spożytkowanym dla miasta.

Materiał przygotowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Głuca

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)