Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
14/09/2015 - 10:45

Lista wyborcza PiS z Mularczykiem, Langer dżentelmeńsko ustępuje Mordarskiej

Bez posła Andrzeja Romanka i Tadeusza Nowaka, ale za to z kilkoma debiutantami... W ubiegłą sobotę Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało w PKW swoje listy wyborcze. Sprawdzamy, kto się na nich znajduje i pytamy dlaczego.

Stanisław Kogut, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 14, na liście rekomendował 26 nazwisk. Selekcji i ustawienia kolejności dokonał Komitet Polityczny PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Pod listą do sejmu zebrano ponad 20 tys. podpisów i 12 tys. pod listą do senatu.

Wierzymy, że to bardzo silna lista. Wierzymy też, że ten rekord poparcia, jaki mieliśmy tu cztery lata temu, najwyższy w skali kraju, zostanie utrzymany. Już jesienią w Polsce może nadejść długo oczekiwana zmiana, w ślad za tym, co stało się w wyborach prezydenckich  – komentuje poseł Wiesław Janczyk.  

Czy lista PiS zaskakuje? I tak i nie, bo mieliśmy wcześniej przecieki, kto może, a kto nie na niej się znaleźć. Prawo i Sprawiedliwość, typowane w sondażach na wielkiego zwycięzcę jesiennych wyborów, w 10-mandatowym okręgu nr 14 może tych mandatów zgarnąć nawet i 8 (4 lata temu było to 7). Listę otwiera warszawianin Piotr Naimski, który zadomowił się w Nowym Sączu, jednak jego wynik z 2011 roku to zaledwie 5388 głosów. Faktyczny nowosądecki kandydat PiS – Marta Mordarska – jest dopiero na dziewiątym miejscu. Czy to nie za nisko na liście?

Piotr Naimski jest liczony jako przedstawiciel Nowego Sącza. Dalsza kolejność na liście to pewna hierarchia: Nowy Sącz, powiat nowosądecki, powiat nowotarski, powiat  limanowski, powiat gorlicki i powiat tatrzański. Myślę, że przeciwnie Nowy Sącz jest bardzo dowartościowany: miejsce siódme pan Mularczyk, miejsce dziewiąte pani Mordarska – tłumaczy senator Kogut.

Wysoko przez władze partii oceniono debiut Józefa Leśniaka, radnego powiatowego z gminy Chełmiec, wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej PiS. Przypadło mu drugie miejsce. Dalej plasuje się trójka obecnych parlamentarzystów: Anna Paluch, Wiesław Janczyk i Barbara Bartuś. Miejsca 7-8 przypadły kandydatom z Solidarnej Polski, którym umowa koalicyjna gwarantowała dwa miejsca. Zabrakło za to posła Andrzeja Romanka.

Wysoko cenię posła Romanka, ale taka była umowa koalicyjna. To Solidarna Polska zarekomendowała Mularczyka i Siarkę – mówi Stanisław Kogut.

Miejsca zabrakło również dla rekomendowanego przez szerokie środowiska, bo od prezydenta Ryszarda Nowaka, przez nowosądeckich radnych, a na Klubie „Gazety Polskiej” skończywszy – Leszka Langera, szefa miejskich struktur PiS.

Wysoko cenię Leszka Langera. To bardzo kompetentna i pracowita osoba – dla takich osób jest przyszłość i miejsce w Prawie i Sprawiedliwości. Na liście trzeba było siedmiu kobiet. Pan Langer, za co mu dziękuję, ustąpił miejsca Marcie Mordarskiej. To świadczy o jego wysokiej inteligencji i klasie – tłumaczy Kogut, z którym Langer związany jest już od 10 lat.

Przed ludźmi takimi jak ja, jak wspomniał pan senator, jest jeszcze przyszłość w Prawie i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że miasto Nowy Sącz będzie umiało skorzystać z układu tej listy – przyjmuje z pokorą decyzję „Warszawy” Langer.

Na liście nie znalazł się koalicjant z Prawicy Rzeczypospolitej Polskiej. Stanisław Kogut rekomendował Tadeusza Nowaka.

Dyskusja na ten temat toczyła się na szczeblu krajowym. Podałem nazwisko, ale to była decyzja na najwyższym szczeblu – mówi Kogut.

Teraz najprawdopodobniej przyjdzie mu się z nim zmierzyć w wyborach do senatu, bo Nowak jako kandydat bezpartyjny wystartuje z listy Platformy Obywatelskiej.

To co teraz pan Tadeusz Nowak będzie za państwem świeckim, za ustawą przemocową, in vitro i małżeństwami homoseksualnymi? Przecież to całkowite zaprzeczenie jego poglądów – pyta retorycznie Kogut.

Lista kandydatów do sejmu z okręgu nr 14

1. Piotr Naimski (Warszawa/Nowy Sącz) – PiS

2. Józef Leśniak (Świniarsko) – PiS

3. Anna Paluch (Krościenko nad Dunajcem) – PiS

4. Wiesław Janczyk (Męcina) – PiS

5. Barbara Bartuś (Lipinki) – PiS

6. Jan Piczura (Witów) – PiS

7. Arkadiusz Mularczyk (Nowy Sącz) – Solidarna Polska

8. Edward Siarka (Raba Wyżna) – Solidarna Polska

9. Marta Mordarska (Nowy Sącz) – PiS

10. Jan Duda (Rdziostów) – PiS

11. Julian Stopka (Jabłonka) – PiS

12. Ewa Filipiak (Kasina Mała) – PiS

13. Marian Ryba (Krynica-Zdrój) – PiS

14. Tadeusz Grabowski (Gorlice) – PiS

15. Teresa Janczura (Łącko) – PiS

16. Wojciech Cieślak (Mizerna) – popierany przez Polskę Razem Jarosława Gowina

17. Paweł Śliwa (Lipinki) – bezpartyjny, popierany przez Solidarna Polskę

18. Grażyna Tylka (Nowy Targ) – bezpartyjna

19. Karolina Gancarczyk (Zalesie) – bezpartyjna

20. Małgorzata Belska (Nowy Sącz) – PiS

Lista Kandydatów do senatu:

okręg nr 36 – Jan Hamerski (Jaworki) – PiS

okręg nr 37 – Stanisław Kogut (Stróże) – PiS

(JB)
Fot. JB





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu