Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
19/06/2019 - 14:30

Apel do sądeczan! Zbieramy pamiątki związane z „Podhalańczykami”

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu razem ze współorganizatorami: miesięcznikiem „Sądeczanin” i Karpackim Oddziałem Straży Granicznej zainaugurowały ogólnopolską akcję społeczną „Zbieramy pamiątki związane z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich – stwórzmy wspólnie wystawę w Nowym Sączu”.


Konferencja prasowa na ten temat odbyła się wczoraj w siedzibie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej. Uczestniczyli w niej między innymi Robert Ślusarek, dyrektor tej placówki i płk SG Stanisław Laciuga, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

1 Pułk Strzelców Podhalańskich, chwalebnie zapisał się w historii Nowego Sącza i Sądecczyzny. Jednostka stacjonowała kiedyś w koszarach, w których mieści się obecnie siedziba Karpackiego Oddziału SG.

Inicjatorzy akcji zwracają się do osób posiadających w domowych archiwach różnego rodzaju pamiątki  i materiały archiwalne związane z 1 Pułkiem Strzelców Podhalańskich o ich udostępnienie, albo przekazanie. Chodzi o: fotografie, druki ulotne i okolicznościowe, odznaczenia, odznaki, mundury lub ich elementy, broń, dokumenty, zapisy relacji i wspomnień, korespondencję, albumy rodzinne itp.

Inicjatorzy akcji mają nadzieję, że sądeczanie takie pamiątki jeszcze posiadają.

Pamiątki i materiały archiwalne można przekazywać lub udostępniać do zeskanowania czy sfotografowania pracownikom Działu Historyczno-Archeologicznego Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. 

Darczyńcy będą mieli też możliwość czynnego zaangażowania się w tworzenie izby pamięci w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, noszącego imię „1 Pułku Strzelców Podhalańskich“. Muzeum obejmie nadzór merytoryczny nad tą wystawą.

Pamiątki i materiały archiwalne można przekazywać lub udostępniać do zeskanowania czy sfotografowania pracownikom Działu Historyczno-Archeologicznego Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Zbiórka pamiątek już się właśnie rozpoczęła. W listopadzie br. planowana jest prezentacja pozyskanych rzeczy w gmachu głównym muzeum przy ulicy Jagiellońskiej.  

Pozyskane obiekty i archiwalia wzbogacą posiadaną przez muzeum kolekcję poświęconą 1 Pułkowi Strzelców Podhalańskich. Dary zostaną należycie zabezpieczone i posłużą do prac badawczych oraz realizacji wystaw czasowych. Zostaną opracowane i w formie cyfrowej udostępnione na stronie muzeum: www.muzeum.sacz.pl. Osoby zainteresowane akcją prosimy o kontakt osobisty, telefoniczny, mailowy:

Część tych wypożyczonych eksponatów, albo w formie kopii trafi do nowej sali tradycji w KaOSG, tworzonej dzięki wsparciu marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego. W miejscu tym zostaną zgromadzone i udostępnione materiały historyczne związane z formacjami granicznymi, począwszy od 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, którego imię nosi Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Dział Historyczno-Archeologiczny
ul. Lwowska 3,  33-300 Nowy Sącz
tel. 18 442 04 42, wew. 24
[email protected]

bądź pocztą tradycyjną:
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
ul. Jagiellońska 56
33-300 Nowy Sącz

[email protected], Fot. KaOSG w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu