Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
11/11/2015 - 18:50

Krzyż Wolności i Solidarności dla sądeckich niepodległościowców

W przeddzień Święta Niepodległości (10 listopada) w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności 66. działaczom Solidarności z Małopolski. Organizatorzy zadbali o podniosłą, patriotyczną oprawę. Uroczystość otworzył dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marek Lasota, a odznaczenia wręczał prezes Instytutu Łukasz Kamiński.

Wśród wyróżnionych tym wysokim odznaczeniem państwowym, przyznawanym przez Prezydenta RP na wniosek prezesa IPN, w uznaniu zasług dla niepodległego bytu Państwa Polskiego, była grupa sądeczan: Władysław Ryba (Krynica), Janusz Michalik (Ptaszkowa), Zygmunt Berdychowski (Niskowa), Roman Kałyniuk, Piotr Masłowski, Eugeniusz Jeleń, Mieczysław Górski, Jan Leśniak, Jacek Rogowski, Leszek Stawiarski, Krzysztof Węglowski i Mariusz Wójtowicz (wszyscy Nowy Sącz) oraz ks. Ignacy Piwowarski, niezłomny proboszcz Berestu w czasach PRL, obchodzący niedawno 50-lecie kapłaństwa, który jednak był nieobecny.

Pośmiertnie Krzyż Wolności i Solidarności został przyznany śp. Zbigniewowi Szkarłatowi, działaczowi sądeckiej „S” , który zmarł 2 lutego 1986 roku w wyniku pobicia przez tzw. nieznanych sprawców, gdy był w drodze na Mszę św. za Ojczyznę w kościele kolejowym.     

W imieniu odznaczonych przemawiał znanykrakowski opozycjonista Zbigniew Fijak. Uroczystość wpisana była w krakowskie obchody 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej.  

Warto wiedzieć

Krzyż Wolności i Solidarności jest nagrodą dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r., na terytorium Polski co najmniej przez 12 miesięcy: byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL, lub prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. Wnioski o nadanie Krzyża Wolności i Solidarności przedstawia Prezydentowi RP prezes IPN. Odznaczenie zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy Krzyż został nadany w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy wydarzeń radomskich.

(s)

Krzyż Wolności i Solidarności dla sądeckich niepodległościowców










Dziękujemy za przesłanie błędu