Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
06/09/2023 - 05:50

To on został Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego. Ta nagroda zawsze budzi dyskusje i największe emocje

Ta nagroda zawsze budzi największe emocje, szerokie dyskusje i sprzeczne opinie. Tym razem było inaczej i decyzji rady programowej Forum Ekonomicznego nikt nie kontestował. Tytułem Człowieka Roku został nagrodzony ambasador USA Mark Brzezinski. - Jak niewielu z nas na tej sali symbolizuje trudne losy Europy Środkowo-Wschodniej. Przywiązany do swoich korzeni - mówił przewodniczący rady Zygmunt Berdychowski.

Symbolizuje bardzo trudne losy Europy Środkowo-Wschodniej

Jak niewielu z nas na tej sali symbolizuje bardzo trudne losy Europy Środkowo-Wschodniej. Przywiązany do swoich korzeni - mówił podczas wygłaszania laudacji Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i podkreślał, że Mark Brzezinski kontynuuje dzieło swojego ojca Zbigniewa, doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera, a wcześniej doradcą prezydentów  Johnsona oraz  Kennedy’ego.  

– To właśnie tacy ludzie jak Zbigniew Brzeziński z jednej strony, i miliony Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów z drugiej, przełamali pojałtański podział Europy. Dziś, 30 lat po odzyskaniu wolności i niezależności nasza część Europy znowu płonie – zaznaczył Berdychowski.

- Amerykańska obecność w tej części Europy to tak naprawdę jedyna gwarancja naszego bezpieczeństwa. W sztafecie pokoleń ludzi broniących wolności Zbigniewa Brzezińskiego zastępuje Mark Brzezinski. Dzięki jego aktywności, jego działaniom, politycy, przedstawiciele mediów i społeczeństwa obywatelskiego w USA są dziś przekonani, że serce świata Zachodniego bije w tej części Europy  - dodał  szef rady programowej Forum Ekonomicznego.

Czytaj też Jest blisko 6 tysięcy gości! A mogli przyjechać do Krynicy. Wystartowało Forum Ekonomiczne w Karpaczu. [ZDJĘCIA]

- Jestem ogromnie zaszczycony przyznaniem mi tej nagrody. Przyjmuję ją w imieniu całego zespołu amerykańskiej misji w Polsce, który liczy 600 osób. Moje koleżanki i koledzy pracowali niestrudzenie, aby nieść pomoc w obliczu kryzysu w Ukrainie – powiedział Mark Brzezinski.

Jak podkreślał, wszystkich dotychczasowych laureatów łączy jedna, uniwersalna cecha – przywiązanie do demokracji, umiejętność tworzenia niezbędnych instytucji oraz wspólna wizja rozwoju ich ojczyzny.  – Wszyscy oni rozumieli, że trwałe reformy nie są możliwe bez rządów prawa. Demokracja i złożone gospodarki rynkowe zależą nie tylko od woli i uczciwych wyborów, ale także od jasności prawa i pewności, że prawo stoi ponad polityką –mówił  dyplomata.

– Obecnie żyjemy w czasach, w których Ameryka i Polska dzielą tą samą wolność, a teraz, w obliczu rosyjskiej agresji, ponownie się jednoczymy. Odpowiedź na wojnę na Ukrainę okazuje się jednym z doniosłych momentów w historii wyjątkowej, polsko-amerykańskiej przyjaźni. Udowodniliśmy wartość NATO, dowiedliśmy, że kolektywna obrona działa. Nasze siły zbrojne, będące częścią NATO, zapewniają ludziom bezpieczeństwo. Połączyliśmy siły, aby zaspokoić potrzeby milionów osób – podkreślał Brzeziński i dziękował Polakom za pomoc  niesioną Ukraińcom. – Mobilizacja Polaków do pomocy sąsiadom jest podziwiana na całym świecie. Napis „Tutaj jesteście bezpieczni”, który znajduje się na dworcu w Przemyślu, wybrzmiewa na całym świecie. – W imieniu prezydenta Joe Bidena dziękuje każdej rodzinie w Polsce, która wypełnia konkretnym działaniem to hasło pomocy ukraińskim uchodźcom.

Brzezinski wskazał także na relacje Polski z sojusznikami: Unią Europejską i jej partnerami. – Ważne jest również, aby już teraz wspierać gospodarczo Ukrainę, zwłaszcza poprzez dalsze działania, które zapewnią, że ukraińskie produkty rolne będą trafiały na światowe rynki – powiedział. – Jestem pełen nadziei na przyszłość. To Polacy dają mi tę nadzieję. Wasza reakcja na kryzys na Ukrainie jest teraz wzorem dla innych narodów, a nawet dla całego świata – dodał.

Czytaj też Forum Ekonomiczne to perfekcyjna organizacyjna machina, ale Zygmunt Berdychowski zawsze denerwuje się tak samo [WIDEO] 

Bank Gospodarstwa Krajowego Firmą Roku

Podczas Forum Ekonomicznego  przyznawana jest także nagroda Firma Roku. Jej laureatem został Bank Gospodarstwa Krajowego. Należący w całości do Skarbu Państwa, został powołany ustawą do wspierania rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego.

- Za rok będzie obchodzić jubileusz stu lat istnienia.  BGK jest wzorcowym przykładem łączenia historii z nowoczesnym podejściem do biznesu - mówił, wygłaszając laudację Tadeusz Białek, prezes Związek Banków Polskich. Firmą roku został Bank Gospodarstwa Krajowego.

- To docenienie ważnej instytucji, instytucji, której ideą od samego początku było wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego - mówiła dziękując za wyróżnienie prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Czytaj też Wyciągnęła Berdychowskiego z więzienia 40 lat temu. Spotkali się po latach na Forum Ekonomicznym

Kolarz z nagrodą Szkoły Głównej Handlowej

Nagrodę Szkoły Głównej Handlowej otrzymał Czesław Lang, polski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata. Jest także organizatorem Tour de Pologne.

- Jest to osoba lubiana i skromna, bardzo pozytywnie nastawiona do ludzi. To osoba, która realizuje swoje marzenia -  powiedział prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, tłumacząc, dlaczego zdecydowano się na wyróżnienie Czesława Langa. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu