Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
20/07/2020 - 12:05

Zobacz jak droga krajowa może przebić górę Kicarz w Piwnicznej

Jakie są najnowsze informacje z frontu batalii na linii mieszkańcy Piwnicznej-Zdroju – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie przedstawionych 3 wariantów budowy obwodnicy? GDDKIA uległa żądaniom miejscowych i przygotowała kolejne wizualizacje a w czwartek, 23 lipca odbędzie się sesja nadzwyczajna w tej sprawie.

Wizualizacja w odniesieniu do zwykłych map topograficznych to jedno, ale dopiero wizualizacja w odniesieniu do zabytków, najcenniejszych walorów krajobrazowych i przyrodniczych może dać pełny ogląd na to, jaki rzeczywiście kolejne warianty obwodnicy będą miały wpływ na funkcjonowanie piwniczańskiego Zdroju. Zdroju żyjącego przede wszystkim z kuracjuszy i turystów. Dlatego komitet protestacyjny, który nie zgadza się na realizację żadnej z przedstawionych propozycji zażądał od GDDKiA wykonania właśnie takich materiałów graficznych. Dziś mogą je oglądać wszyscy, bo inwestor umieścił je na specjalnej stronie internetowej obwodnicapiwnicznej.pl

Zobacz też: Piwniczna w bojowym nastroju. GDDKiA przygotuje dodatkowe wizualizacje obwodnicy

My tradycyjnie zaprezentujemy je w osobnych materiałach. Zacznijmy od wariantu pierwszego, który zakłada przebudowę drogi krajowej na odcinku 2 km 370 metrów wraz z budową tunelu w Kicarzu o długości 690 metrów. Przy jego realizacji nie będzie konieczna rozbiórka obecnej zabudowy.

- Wariant 1 przebiega po wschodniej stronie miejscowości i rozpoczyna się na istniejącej DK87 skrzyżowaniem typu rondo w rejonie cmentarza. Następnie przechodzi wiaduktem nad linią kolejową oraz nad drogą w kierunku centrum Piwnicznej. Dalej przebiega łukiem między linią kolejową i rzeką Poprad. W rejonie stacji PKP przechodzi w estakadę, biegnącą nad: rzeką Poprad, kładką i równolegle nad ul. Kościuszki, gdzie później przechodzi bezpośrednio w tunel pod górą Mały Kicarz. Po stronie południowej wariant 1 włącza się do istniejącego przebiegu DK87. W tym miejscu zaprojektowano węzeł zapewniający niepełne relacje skrętne: centrum Piwnicznej – Mniszek oraz relację odwrotną z Mniszka w kierunku centrum Piwnicznej – opisują planiści.

Zobacz też: Obwodnica? Burmistrz Piwnicznej w końcu przemówił głosem mieszkańców

Jak wariant ten wygląda na tle uzdrowiska i wyjątkowej Doliny Popradu? Zobaczcie galerię.

Kolejna ważna informacja – 23 lipca, czyli w najbliższy czwartek o godzinie 10 ma się odbyć nadzwyczajna sesja w sprawie inwestycji, którą szef piwniczańskiej rady zwołał na żądanie komitetu społecznego. Kontrowersje dotyczą jedynie lokalizacji spotkania – miejscowi chcą, by sesja odbyła się na hali sportowej tak by i oni mogli w niej wziąć udział nawet w reżimie związanym z epidemią COVID-19. Szef rady ma jednak zastrzeżenia – w hali nie ma wyposażenia, które pozwalałby na transmitowanie sesji na żywo zgodnie z ustawowymi wymogami.

ES [email protected] Fot.: GDDKiA

Zobacz jak krajówka może przebić górę Kicarz w Piwnicznej
Wizualizacja w odniesieniu do zwykłych map to jedno, ale dopiero wizualizacja w odniesieniu do zabytków, najcenniejszych walorów krajobrazowych i przyrodniczych może dać pełny ogląd na to, jaki rzeczywiście kolejne warianty obwodnicy będą miały wpływ na funkcjonowanie piwniczańskiego Zdroju żyjącego przede wszystkim z kuracjuszy i turystów. Dlatego komitet protestacyjny, który nie zgadza się na realizację żadnej z przedstawionych propozycji zażądał od GDDKiA wykonania właśnie takich materiałów graficznych. Dziś mogą je oglądać wszyscy, bo inwestor umieścił je na specjalnej stronie internetowej obwodnicapiwnicznej.pl


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)