Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
20/07/2020 - 12:05

Zobacz jak droga krajowa może przebić górę Kicarz w Piwnicznej

Jakie są najnowsze informacje z frontu batalii na linii mieszkańcy Piwnicznej-Zdroju – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie przedstawionych 3 wariantów budowy obwodnicy? GDDKIA uległa żądaniom miejscowych i przygotowała kolejne wizualizacje a w czwartek, 23 lipca odbędzie się sesja nadzwyczajna w tej sprawie.

Wizualizacja w odniesieniu do zwykłych map topograficznych to jedno, ale dopiero wizualizacja w odniesieniu do zabytków, najcenniejszych walorów krajobrazowych i przyrodniczych może dać pełny ogląd na to, jaki rzeczywiście kolejne warianty obwodnicy będą miały wpływ na funkcjonowanie piwniczańskiego Zdroju. Zdroju żyjącego przede wszystkim z kuracjuszy i turystów. Dlatego komitet protestacyjny, który nie zgadza się na realizację żadnej z przedstawionych propozycji zażądał od GDDKiA wykonania właśnie takich materiałów graficznych. Dziś mogą je oglądać wszyscy, bo inwestor umieścił je na specjalnej stronie internetowej obwodnicapiwnicznej.pl

Zobacz też: Piwniczna w bojowym nastroju. GDDKiA przygotuje dodatkowe wizualizacje obwodnicy

My tradycyjnie zaprezentujemy je w osobnych materiałach. Zacznijmy od wariantu pierwszego, który zakłada przebudowę drogi krajowej na odcinku 2 km 370 metrów wraz z budową tunelu w Kicarzu o długości 690 metrów. Przy jego realizacji nie będzie konieczna rozbiórka obecnej zabudowy.

- Wariant 1 przebiega po wschodniej stronie miejscowości i rozpoczyna się na istniejącej DK87 skrzyżowaniem typu rondo w rejonie cmentarza. Następnie przechodzi wiaduktem nad linią kolejową oraz nad drogą w kierunku centrum Piwnicznej. Dalej przebiega łukiem między linią kolejową i rzeką Poprad. W rejonie stacji PKP przechodzi w estakadę, biegnącą nad: rzeką Poprad, kładką i równolegle nad ul. Kościuszki, gdzie później przechodzi bezpośrednio w tunel pod górą Mały Kicarz. Po stronie południowej wariant 1 włącza się do istniejącego przebiegu DK87. W tym miejscu zaprojektowano węzeł zapewniający niepełne relacje skrętne: centrum Piwnicznej – Mniszek oraz relację odwrotną z Mniszka w kierunku centrum Piwnicznej – opisują planiści.

Zobacz też: Obwodnica? Burmistrz Piwnicznej w końcu przemówił głosem mieszkańców

Jak wariant ten wygląda na tle uzdrowiska i wyjątkowej Doliny Popradu? Zobaczcie galerię.

Kolejna ważna informacja – 23 lipca, czyli w najbliższy czwartek o godzinie 10 ma się odbyć nadzwyczajna sesja w sprawie inwestycji, którą szef piwniczańskiej rady zwołał na żądanie komitetu społecznego. Kontrowersje dotyczą jedynie lokalizacji spotkania – miejscowi chcą, by sesja odbyła się na hali sportowej tak by i oni mogli w niej wziąć udział nawet w reżimie związanym z epidemią COVID-19. Szef rady ma jednak zastrzeżenia – w hali nie ma wyposażenia, które pozwalałby na transmitowanie sesji na żywo zgodnie z ustawowymi wymogami.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: GDDKiA

Zobacz jak krajówka może przebić górę Kicarz w Piwnicznej
Wizualizacja w odniesieniu do zwykłych map to jedno, ale dopiero wizualizacja w odniesieniu do zabytków, najcenniejszych walorów krajobrazowych i przyrodniczych może dać pełny ogląd na to, jaki rzeczywiście kolejne warianty obwodnicy będą miały wpływ na funkcjonowanie piwniczańskiego Zdroju żyjącego przede wszystkim z kuracjuszy i turystów. Dlatego komitet protestacyjny, który nie zgadza się na realizację żadnej z przedstawionych propozycji zażądał od GDDKiA wykonania właśnie takich materiałów graficznych. Dziś mogą je oglądać wszyscy, bo inwestor umieścił je na specjalnej stronie internetowej obwodnicapiwnicznej.pl


Dziękujemy za przesłanie błędu