Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
11/05/2019 - 15:50

Znowu otwierali most heleński. Tym razem za dnia i z... kwasem [WIDEO] [ZDJĘCIA]

Najpierw nieoficjalnie, w nocy ze środy na czwartek, a teraz już z wielką pompą został otwarty most imienia marszałka Józefa Piłsudskiego, powszechnie nazywany heleńskim. Na uroczystość tłumnie przybyli sądeczanie. – Dziś naprawdę jest powód do świętowania. Bardzo się cieszymy, że po roku stania w gigantycznych korkach wreszcie możemy przejeżdżać przez Dunajec. Ludzie się cieszą, a w cieniu uroczystości powstały polityczne kwasy i pytania kto przetnie, a kto nie przetnie wstęgi.

Mieszkańcy Nowego Sącza z przeciwnych stron Dunajca znowu połączeni nowym mostem heleńskim ciągnęli na plac pod ruiny sądeckiego zamku. Dziś przyszedł wielki dzień. To nie tylko oficjalne otwarcie mostu heleńskiego i ronda im. ks. infułata Władysława Lesiaka. To także koniec trwającego ponad rok komunikacyjnego koszmaru.

Czytaj też A to sensacja. Otworzyli w środku nocy most heleński! [WIDEO][ZDJĘCIA]

To naprawdę jest powód do świętowania. Bardzo się cieszymy, że po roku stania w gigantycznych korkach wreszcie możemy przejeżdżać przez Dunajec – podkreślają mieszkańcy.

- Most jest ładny, szeroki - mówi Bartosz Malik. Jak się sprawdzi, czas pokaże.

Zanim rozpoczęła się uroczysta pompa, wcześniej na plenerowej scenie pod zamkiem można było posłuchać koncertu w wykonaniu dzieci z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.  

- Dobrze, że most otwierany jest po raz drugi. W dzień wszystko można zobaczyć. To przepiękna konstrukcja. Coś wspaniałego – mówi Roman Brzezowski. - A poza tym podziękowania należą się ekipie byłego prezydenta Ryszarda Nowaka. To oni zdobyli pieniądze na inwestycję, którą zakończył prezydent Ludomir Handzel. Wszyscy więc mają tutaj swoje zasługi.

Czytaj też Jeżdżą po mieście i dziękują za nowy most Ryszardowi Nowakowi 

I choć ludzie z inwestycji się cieszą, to w cieniu przygotowań do uroczystości otwarcia mostu powstały polityczne kwasy i pytania kto przetnie, a kto nie przetnie wstęgi.

W oficjalnej zapowiedzi sądeckiego magistratu miała tego dokonać długa lista VIP-ów na czele z wicepremier Beatą Szydło i marszałkiem Małopolski Witoldem Kozłowskim. Potem okazało się,  że lista VIP-ów się skróciła i że nie będzie ani wicepremier, ani marszałka Kozłowskiego, ani wojewody Piotra Ćwika. Czy to z powodu nocnego, nieoficjalnego otwarcia dokonanego przez prezydenta Ludomira Handzla? Uznali to za nietakt politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy podkreślają, że to poprzednia, rządząca ratuszem ekipa, zdobyła pieniądze na inwestycję i most zbudowała.

- Najlepsze kąski podaje się gościom, a samemu posila się na końcu - mówi w rozmowie z "Sądeczaninem" poseł Wiesław Janczyk. - W tym przypadku było odwrotnie. Źle się stało, bo Nowy Sącz czeka na pieniądze na drugi taki most. W tej sprawie znowu muszą zapaść rządowe decyzje. Potrzeba nam wsparcia silnych polityków. Sądecczyzna potrzebuje silnych ambasadorów swoich interesów w Warszawie. Prezydentowi Handzlowi zabrakło dyplomacji i doświadczenia w polityce.

Czytaj też Mieli frajdę. To oni pierwsi przejechali w nocy po moście heleńskim [WIDEO]

O „podwójnym” otwarciu mostu donosiła telewizja TVN, co skomentowała na swoim Facebooku wicepremier Beata Szydło.

Sam prezydent Ludomir Handzel zapewnia, że zaproszenie z ratusza wysłano.

- Sam osobiście to sprawdziłem - mówi w rozmowie z "Sądeczaninem" Handzel. - A co do wizyty pani wicepremier, to nic straconego. Będą jeszcze inne inwestycje i na pewno panią Beatę Szydło zaprosimy.

Mówi się, że ukradł pan show politykom PiS, którzy, co wszyscy zgodnie przyznają, doprowadzili do realizacji tej inwestycji.

- Wcale tego tak nie odbieram. Chodziło mi o to, żeby jak najszybciej mieszkańcy miasta mogli korzystać z przeprawy.

Kto przetnie wstęgę? - pytaliśmy Handzla na pięć minut przed otwarciem mostu.

Poprosiłem o to prezydenta Ryszarda Nowaka i sądeckich parlamentarzystów.

- Otrzymałem pocztą zaproszenie na uroczystość i zamierzam z niego skorzystać - mówił portalowi Sądeczanin.info kilka dni temu Ryszard Nowak. -  Budowa nowego mostu heleńskiego jest można powiedzieć "moim dzieckiem", więc bycie na otwarciu tej przeprawy traktuje jako swój obowiązek.

Mimo tych deklaracji na uroczystość otwarcia mostu Nowak się nie stawił. Przybyli natomiast w komplecie posłowie PiS - Wiesław Janczyk, Arkadiusz Mularczyk, Barbara Bartuś, Anna Paluch, Piotr Naimski i Józef Leśniak, także poseł Andrzej Czerwiński z Platformy Obywatelskiej, Elżbieta Zielińska z Kukiz’15 i senator Stanisław Kogut. Byli też przedstawiciele duchowieństwa, na czele z biskupem diecezji tarnowskiej  ks.Andrzejem Jeżem, a także przedstawiciele urzędu wojewódzkiego w Krakowie i urzędu marszałkowskiego.

Ostatecznie wstęgę przecięli wszyscy obecni na uroczystości parlamentarzyści, a prezydent Ludomir Handzel trzymał tacę z nożycami.

Wicepremier Beata Szydło na ręce prezydenta Ludomira Handzla przesłała list gratulacyjny, który podczas uroczystości został odczytany.

- Dziękuję za zaproszenie na konferencję poświęconą otwarciu nowego mostu na rzece Dunajec oraz ronda ks. infułata Władysława Lesiaka. Bardzo żałuję, że nie mogę być dziś razem z Państwem. Pragnę przekazać wszystkim uczestnikom i organizatorom dzisiejszej uroczystości najserdeczniejsze pozdrowienia wraz z zapewnieniami o mojej pamięci. W 1997 roku św. Jan Paweł II powiedział, że siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządu, tak, aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany.

To zdanie doskonale oddaje, jak ważną rolę pełnią władze lokalne. Dlatego pragnę podziękować obecnym włodarzom miasta oraz inicjatorom całego przedsięwzięcia. Dzięki Państwa zaangażowaniu życie lokalnej społeczności zmienia się na lepsze. Cieszy mnie także, że Nowy Sącz zyskał nowe możliwości. Dzięki tym obiektom komunikacja na terenie Nowego Sącza będzie zdecydowanie łatwiejsza oraz przyjazna zarówno dla mieszkańców miasta, jak i funkcjonujących w jego obrębie przedsiębiorców...

Wielka inwestycja, jaką dla Nowego Sącza jest nowy most przyniosła miastu także nowe rondo pod ruinami zamku. Kierowcy korzystają z niego od kilku miesięcy, dziś zostało oficjalnie poświęcone przez biskupa Diecezji Tarnowskiej ks. Andrzeja Jeża.  

Czytaj także: Czego nie wiecie o nowym moście heleńskim? Ciekawostki

- Chciałbym wyrazić niezwykłą wdzięczność za to, że Rada Miasta Nowego Sącza podjęła decyzję, aby to bardzo ważne rondo nosiło imię ks. infułata Władysława Lesiaka – powiedział biskup tarnowski ks. dr Andrzej Jeż. – To postać wielka i bardzo dobrze, że została przywołana. W okresie komunistycznym ksiądz Lesiak był tym, który wskazywał drogę. Niech to miejsce zawsze nas łączy komunikacyjnie, kulturowo, duchowo, religijnie.

Postać tego niezłomnego duchownego przypomniał ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

 

- Jego Ekscelencjo, drodzy goście, sądeczanie. Bardzo się cieszę, że ten most połączył dzisiaj dwie strony Dunajca. Łączy nas sądeczan i cieszymy się z tego dnia –  mówił prezydent  Ludomir Handzel podczas uroczystości otwarcia nowej przeprawy. - . Chciałem podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego powstania. Budowniczym, tym, którzy zainicjowali jego budowę – poprzedniej radzie miasta oraz panu prezydentowi Ryszardowi Nowakowi. Dziękuję posłom i posłankom za to, że wspierali całą inicjatywę. Również czuliśmy to wsparcie z Warszawy.

Jako pierwszy po nowym moście przejechał razem ze swoim adiutantem marszałek Józef Piłsudski. W te rolę wcielił się  Edward Janur z Polskiego Towarzystwa Historycznego.

- Z tym marszałkiem to superpomysł – komentowali mieszkańcy. W ruch poszły komórki, aparaty i kamery. – Taki widok już nigdy się nie powtórzy. Teraz  po moście będą już jeździć tylko samochody. I chwała Bogu. Wreszcie osiedle Helena wróci do Nowego Sącza i skończy się ten komunikacyjny paraliż.

Z okazji uroczystego otwarcia przeprawy dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji. Spod ratusza w kierunku Chełmca pojechały samochody retro.

Był też pokaz ratownictwa w wykonaniu strażaków OSP Mystków, Biegonice i Kamionka Wielka, a także studentów PWSZ oraz koncert na plenerowej scenie pod zamkiem. Występowali wokaliści z Pałacu Młodzieży i zespół "Promyczki Dobra".

Po uroczystości zapytaliśmy prezydenta Handzla, dlaczego nie przecinał wraz z innymi wstęgi.

- W sposób symboliczny chciałem pokazać, że służę sądeczanom. Rozdałem godniejszym osobom nożyczki i z radością patrzyłem na uśmiechnięte twarze sądeczan wyrażające radość. Cieszę się, że dzisiaj pogoda dopisała. Jesteśmy wszyscy razem. Ten most nas łączy z drugą stroną brzegu. Nie tylko w sposób faktyczny, ale także symboliczny. Dzisiaj podziękowałem swojemu poprzednikowi, że uruchomił budowę, a ja ją tylko dokończyłem. Myślę, że w ten sposób również przejdzie do historii. 

  [email protected], i[email protected] fot IM. Film: Daniel Szlag.

Drugie orwarcie mostu heleńskiego. Tym razem oficjalnie
Galeria


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)