Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
01/12/2022 - 11:35

Znamy już inwestycje z funduszu sołeckiego na 2023 rok. Tak zdecydowali mieszkańcy

Na co mieszkańcy gminy Łabowa chcą przeznaczyć środki z funduszu sołeckiego na rok 2023? Do dyspozycji mieli ponad 460 tysięcy złotych. Poniżej można znaleźć planowaną listę zadań.

O funduszu sołeckim na rok 2022 pisaliśmy tutaj: 425 tysięcy złotych na pomysły mieszkańców. Fundusz sołecki w gminie Łabowa

Gmina Łabowa zabezpieczyła 467 tysięcy złotych w przyszłorocznym budżecie na zadania z funduszu sołeckiego. To więcej niż w poprzednim roku, kiedy to mieszkańcy mieli łącznie do dyspozycji 425 tysięcy złotych.

O tym, na co zostaną przeznaczone pieniądz decydują mieszkańcy poszczególnych sołectw. W tej edycji funduszu sołeckiego mieszkańcy postawili na… oświetlenie drogowe.

– Jesteśmy mile zaskoczeni decyzją mieszkańców. Wiele sołectw postanowiło przeznaczyć swoje środki na modernizację oświetlenia drogowego. Mieszkańcy zauważyli, że w tych miejscach, gdzie wymieniamy lampy drogowe znacznie poprawiło się bezpieczeństwo. Jest mniej wypadków, piesi są bezpieczniejsi, a w dodatku jest mniej incydentów związanych z wandalizmem – wymienia wójt Marta Słaby.

- Część mieszkańców późno kończy pracę, więc – szczególnie zimą – chce czuć się bezpiecznie na drogach. A nowe oświetlenie, to również oszczędności i nasi mieszkańcy to doskonale rozumieją – dodaje wójt gminy Łabowa. – Póki nas na to stać, nie będziemy wyłączać oświetlenia ulicznego – podkreśla Marta Słaby.

Mieszkańcy sołectwa Kamianna przeznaczyli około 26 210 złotych na budowę oświetlenia ulicznego wzdłuż drogi gminnej. Lampy pojawią się na drodze w stronę wodociągu. Sąsiedni Kotów za 27 697 złotych chce zmodernizować świetlicę wiejską w swojej miejscowości.

Sołectwo Roztoka Wielka przeznaczy około 35 700 złotych na modernizację oświetlenia ulicznego. Za pozostałe 5 tysięcy złotych mieszkańcy kupią materiały do odremontowanej Szkoły Podstawowej w Roztoce Wielkiej.

Mieszkańcy Nowej Wsi zdecydowali, że za 10 tysięcy złotych kupią sprzęt sportowy i pomoce dydaktyczne do miejscowej szkoły podstawowej, a niecałe 37 tysięcy złotych przeznaczą na modernizację drogi gminnej na długości 100 metrów. W tym sołectwie nie zapomniano również o aspekcie społecznym – 15 tysięcy złotych posłuży na zorganizowanie spotkania integracyjnego dla mieszkańców.

Czaczów większość środków przeznaczył na wznowienie granic i modernizację jednej z dróg – 30 tysięcy złotych. Mieszkańcy chcą też wesprzeć miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. 12 tysięcy złotych przekazują na zakup umundurowania i sprzętu dla strażaków. Trzecie zadanie – za kwotę około 6 200 złotych – to wymiana posadzki na parterze w korytarzu głównym i sali świetlicowej w Szkole Podstawowej w Czaczowie.

Sąsiedni Barnowiec również chce pomóc strażakom ochotnikom. Na doposażenie jednostki mieszkańcy przeznaczyli 5 500 złotych z funduszu sołeckiego. Pozostałe środki – około 20 tysięcy złotych – wydadzą na modernizację oświetlenia ulicznego w Barnowcu na długości niecałego kilometra.

W Krzyżówce mieszkańcy chcą ogrodzić działkę gminną. Przeznaczyli na ten cel około 29 tysięcy złotych. Mieszkańcy miejscowości Łosie postawili na oświetlenie uliczne w swojej wsi. Będą je modernizować za 28 tysięcy złotych.

Podobnie jest w Maciejowej. Tu mieszkańcy chcą wybudować oświetlenie drogowe przy drodze gminnej za ponad 56 tysięcy złotych z funduszu sołeckiego. Również Łabowiec chce mieć nowe, energooszczędne lampy drogowe. Na modernizację oświetlenia w swojej miejscowości mieszkańcy sołectwa przeznaczyli 20 320 złotych.

W Uhryniu za pieniądze z funduszu sołeckiego będą remontować przepusty. Kwota 16 790 złotych wystarczy na remont trzech przepustów. Mieszkańcy Składzistego chcą natomiast wylać betonową nawierzchnię na drodze gminnej koło Sekuły (kwota – 8 227 złotych) i obok Horowskiego (16 tysięcy złotych).

W Łabowej za środki z funduszu sołeckiego w przyszłym roku utwardzą pobocza drogi gminnej w kierunku Uhrynia. Na ten cel mieszkańcy przeznaczyli 10 tysięcy złotych. Resztę pieniędzy mieszkańcy sołectwa chcą zainwestować w oświetlenie uliczne. Nowe lampy drogowe pojawią się na drodze gminnej przy Szkole Podstawowej w Łabowej oraz na drodze Zawodzie górna Łabowa. Łącznie na te dwa zadania mieszkańcy wydadzą niecałe 52 tysiące złotych. ([email protected], fot. Kacper Cycoń)Dziękujemy za przesłanie błędu