Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
27/03/2020 - 18:30

Zmiana czasu. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? Upewnij się

Zmiana czasu to nie jest dobra wiadomość dla tych, którzy lubią spać. Już w ten weekend, w nocy z soboty na niedzielę czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Operacja z przestawianiem zegarków kradnie nam godzinę snu.

Co zyskujemy w zamian za to, że krócej przykładamy głowę do poduchy? Przesunięcie wskazówek ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego. Tym razem wskazówki przesuniemy o jedną godzinę do przodu. Cała „operacja” kradnie nam trochę snu.

Nie lubi tego nasz biologiczny zegar, który musi się zsynchronizować z cyklicznie zmieniającymi się warunkami środowiskowymi.

O tym, żeby zmienić czas z zimowego na letni trzeba pamiętać jednak jedynie w przypadku zegarków ze wskazówkami. Te w komputerach i telefonach zmieniają się zazwyczaj same. 

Wokół zmiany czasu, od dawna toczy się dyskusja. Wydawało się, że wreszcie ta uciążliwość zniknie. Pozytywną opinie w tej sprawie wyraził już Parlament Europejski, ale potem sprawy zaczęły się komplikować.

Członkowie Rady Unii Europejskiej uznali, że rezygnowanie ze zmieniania czasu mogłoby wprowadzić niemałe zamieszanie. Dodatkowo stwierdzili, że stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej sprawie nie jest wyczerpujące.

Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Polacy są w zdecydowanej większości zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu: przeciwko dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 procent), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 procent.

[email protected] fot. hmDziękujemy za przesłanie błędu