Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
29/03/2023 - 08:50

Zmarła znana nauczycielka Ewa Hasslinger. Wychowała wiele pokoleń uczniów

27 marca zmarła Ewa Hasslinger, która przez wiele lat była nauczycielką w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu. Miała 89 lat.


Śp. Ewa Hasslinger urodziła się w 1934 roku w Lesznie. Ukończyła Szkołę Powszechną, Liceum, a w 1955 roku studia na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Potem dostała nakaz pracy do Biskupca Reszelskiego na Warmii w jedenastoklasowej Szkole Ogólnokształcącej jako nauczyciel geografii. Nie pracowała do końca kontraktu, gdyż jej narzeczony Roman Hasslinger poprosił ją w rok po ukończeniu jej studiów o rękę, ponieważ zaproponowano mu korzystną pracę z przyszłościowym mieszkaniem w Ursusie.

Ich ślub odbył się w 1956 r. w Toruniu. Następnie przenieśli się do Ursusa. Tam Ewa Hasslinger podjęła pracę w szkole w Brwinowie jako nauczycielka geografii, a oprócz pracy w zawodzie cały czas była aktywnym instruktorem ZHP w stopniu podharcmistrzyni. 

W kolejnych latach oboje doczekali się trójki dzieci, a potem przenieśli się do Nowego Sącza. Ewa Hasslinger podjęła pracę w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Kustronia. Już podczas studiów pracowała w Duszpasterstwie Akademickim. Po przyjeździe do Nowego Sącza, za namową ks. Stanisława Lisowskiego – proboszcza sądeckiej kolegiaty, ukończyła dwuletnie Studium Rodzinne i przez 13 lat pracowała w Poradnictwie Rodzinnym.

Prawie siedem lat  Ewa  i Roman  byli  animatorami na rekolekcjach „Dialogu Małźeńskiego” w ośrodku „Arka” w Gródku nad Dunajcem. Obydwoje pisali artykuły do „Naszych Spotkań”. W okresie stanu wojennego nie do oszacowania okazała się praca obydwojga w nawiązanej współpracy, trwającej około 10 lat między parafią św. Małgorzaty, a parafią św. Antoniego w Paryżu. Śp. Ewa Hasslinger była również animatorką, współorganizatorką, wykonawczynią corocznych marcowych Spotkań Ekumenicznych ludzi z różnych miejsc naszego regionu, które odbywały się w sądeckim kościółku ewangelickim.

Za swoje zasługi w pracy zawodowej Ewa i Roman Hasslinger otrzymywali odznaczenia, dyplomy, ale dla nich najcenniejszym był złoty medal „Dei Regno Servire”, nadany im 20 czerwca 2010 roku przez bpa Wiktora Skworca – „W uznaniu zasług w dziele budowania Królestwa Bożego w Diecezji Tarnowskiej”. 


Pogrzeb śp. Ewy Hasslinger odbędzie się w środę 29 marca. O godzinie 10 w Bazylice Św. Małgorzaty w Nowym Sączu zostanie odprawiona msza święta żałobna. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12 w kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ulicy Śniadeckich. Pół godziny wcześniej za duszę zmarłej nauczycielki zostanie odmówiony różaniec. 

- Zamiast kwiatów podczas mszy św. oraz ceremonii pogrzebowej będą zbierane ofiary na misje - apeluje rodzina zmarłej. ([email protected] Fot. W. Piprek, Encyklopedia Sądecka)Dziękujemy za przesłanie błędu