Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
31/10/2017 - 11:15

Zmarł Stanisław Kunicki. Oddał serce lachowskiej tradycji

Zmarł Stanisław Kunicki, współzałożyciel zespołu Mszalniczanie, jego kierownik i instruktor tańca oraz wielokrotnie nagradzany rzeźbiarz ludowy. Wielki miłośnik, znawca i krzewiciel naszej lachowskiej kultury. Wieloletni członek SKT Sądeczanin.

Choć Stanisław Kunicki w dziedzinie rzeźby był samoukiem - rzeźbił od 14 roku życia aż do śmierci - to w dziedzinie folkloru swoją wiedzę usystematyzował kończąc Studium Folklorystyczne przy MC Sokół w Nowym Sączu. Zdobył również uprawnienia instruktora i choreografa tańca i obrzędu ludowego.

W 19981 roku wraz z Kazimierzem Ogorzałkiem założył zespół Mszalniczanie. Jego kierownikiem artystycznym i instruktorem był do końca życia.

Zobacz też: Lachowska gwara nie umiera! Najmłodsza konkursu uczestniczka miała cztery latka [ZDJĘCIA]

Spod jego rąk wychodziły jednocześnie jedne z najpiękniejszych szopek kukiełkowych, służące do tradycyjnego przedstawiania kolędy z szopką, sakralne płaskorzeźby ściśle związane z naszymi regionalnymi tradycjami. To Stanisław Kunicki pieczołowicie dokumentował w drewnie magię ginących zawodów i wiejskiego życia.

Był też zawołanym gawędziarzem i stałym gościem i uczestnikiem konkursów gawędy ludowej m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej.

Zobacz też: Kamionka Wielka: Gminny konkurs szopek [zdjęcia]

- Straciliśmy osobę, która jako pierwsza sięgnęła do naszych ludowych korzeni. Wspólnie założyliśmy zespół Mszalniczanie. Prawie 40 lat temu. Stanisław był oddany zespołowi całym sercem niemal do końca swoich dni, bo jeszcze na kilka dni przed jego śmiercią właśnie o zespole rozmawialiśmy. Był wspaniałym i nieocenionym twórcą ludowym. Jego świątki są wystawiane w wielu wielkich galeriach w kraju i za granicą. Jedna rzeźba trafiła nawet do prymasa Józefa Glempa a Ostatnia Wieczerza zdobi parafie w Cieniawie – wspomina zmarłego przyjaciela Kazimierz Ogorzałek.

Pogrzeb Stanisława Kunickiego odbędzie się w czwartek, 2 listopada o godzinie 14.00 na cmentarzu komunalnym Gołąbkowice w Nowym Sączu.

ES [email protected]

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik