Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 23 listopada. Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa
16/10/2020 - 11:40

Zmarł ks. Stanisław Trytek. Przez wiele lat był proboszczem w Kamionce Wielkiej

Dzisiaj rano w wieku 90 lat zmarł ks. Stanisław Trytek. Przez kilkadziesiąt lat był proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamionce Wielkiej. Sprawował obowiązki wicedziekana dekanatu Nowy Sącz – Południe i dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Nowy Sącz – Wschód.

- Ze smutkiem informujemy, że dziś rano w wieku 90 lat odszedł do Domu Ojca nasz ukochany prałat, ks. Stanisław Trytek. Dobry Jezu a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie – napisali dzisiaj rano na portalu społecznościowym kapłani z Kamionki Wielkiej.

Ks. Stanisław Trytek urodził się 4 maja 1930 roku w Biadolinach Radłowskich. W 1950 roku zdał egzamin maturalny i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, 29 czerwca 1955 roku biskup Karol Pękala udzielił mu święceń kapłańskich.

Zobacz też Zmarł ks. Antoni Piś z Męciny. Kapłan od dwóch tygodni walczył z koronawirusem

Jako wikariusz pracował w parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty w Nowym Sączu. 8 maja 1964 roku został mianowany wikariuszem ekonomem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamionce Wielkiej. Kilka lat później, 29 stycznia 1971 roku został proboszczem tej parafii. Ponadto sprawował obowiązki wicedziekana dekanatu Nowy Sącz - Południe i dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Nowy Sącz - Wschód. Urząd proboszcza pełnił przez dwadzieścia dziewięć lat do 19 sierpnia 2000 roku. Następnie pozostał w parafii jako rezydent.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską w 1966 roku otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w 1977 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. 23 sierpnia 1993 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

- Przyjaciel naszej rodziny. Zawsze bywał u nas w domu w Nowy Rok i wspólnie z nami kolędował. Zawsze uśmiechnięty i radosny. Wspaniały Kapłan - wspomina zmarłego ks. Trytka na jednym z portali społecznościowych Pani Magdalena.

- Wspaniały ksiądz i autorytet, niezapomniane lekcje religii - dodaje Pani Elżbieta.

Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się w poniedziałek 19 października w Kamionce Wielkiej. O godzinie 11 zostanie odprawiona msza, po której ciało zmarłego kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. ([email protected] Fot. Parafia Kamionka Wielka, Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej)Dziękujemy za przesłanie błędu