Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
02/11/2017 - 12:35

Zmarł ks. Ignacy Piwowarski. Nazywali go „Popiełuszką z Berestu”

W dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) zmarł legendarny kapelan „Solidarności” ks. Ignacy Piwowarski. Msza święta pogrzebowa odbędzie się prawdopodobnie w sobotę 4 listopada o godzinie 13.

Ks. Ignacy Piwowarski urodził się w 1941r. w Buczu. W 1965r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1981-1992 był proboszczem w Bereście koło Krynicy. Wtedy też posługiwał jako kapelan podziemnej „Solidarności”.

- Pomagał ukrywającym się i represjonowanym działaczom opozycji. W stanie wojennym odprawiał msze św. za Ojczyznę i głosił patriotyczne kazania. Ukrywał sztandar i dokumenty zdelegalizowanego związku. W okresie stanu wojennego plebania w Bereście była azylem dla ukrywających się opozycjonistów. Spotykali się tam przedstawiciele zdelegalizowanej „Solidarności” nie tylko z regionu, ale całej Polski, m.in. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Zbigniew Romaszewski i Jerzy Kropiwnicki – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Buczu.

Zobacz także: Popiełuszko z Berestu odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Piwowarski pomagał zbierać pieniądze na opłacenie prawników broniących aresztowanych działaczy Nowego Sącza. Zaangażowanie i posługa kapłańska sprawiły, że sądeczanie zaczęli nazywać go „Popiełuszką z Berestu”.

W 2006r. kapłan przeszedł na emeryturę i zamieszkał w swojej rodzinnej parafii w Buczu. W 2016r. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Orderem Odrodzenia Polski.

RG [email protected] Fot. Grzegorz Brożek / GośćDziękujemy za przesłanie błędu