Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
22/09/2021 - 16:20

Zmarł Józef Ząber. Był strażakiem i budowniczym kościoła w Cieniawie

W wieku 76 lat zmarł Józef Ząber. Był człowiekiem niezwykle zasłużonym dla Cieniawy. Przy budowie kościoła spędził najwięcej czasu ze wszystkich parafian. Oprócz tego aktywnie działał jako strażak. Na cmentarzu spoczął obok swojej siostry.

Józef Ząber urodził się w 1945 roku. Jego rodzice zmarli, gdy był dzieckiem. W wieku 20 lat wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. W jej strukturach był aktywny do ostatnich chwil swojego życia, meldując się na zbiórkach i zebraniach. Zapisał się na stałe w historii remizy.

Kiedy powstała cieniawska parafia, został głównym koordynatorem wzniesienia krzyża na placu kościoła. Uroczyście poświęcony został on wiosną 1982 roku (w czasie stanu wojennego) przez ks. Zenona Rogoziewicza. Obecnie, po odnowieniu, krzyż znajduje się na parafialnym cmentarzu. Ś.P Józef Ząber wykonał też szablon na krzyż, który znajdował się na ścianie kościoła.

Podczas samej budowy świątyni w Cieniawie, przepracował najwięcej godzin ze wszystkich mieszkańców wsi. Świadczą o tym zapisy w księgach. Został pochowany obok swojej siostry Wiktorii, która zmarła dwa lata temu. ([email protected], fot.: ŁP)Dziękujemy za przesłanie błędu