Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
25/02/2017 - 23:25

Zmarł Józef Gościej, wybitny pedagog i wielki patriota

W sobotę, 25 lutego, zmarł Józef Gościej, zasłużony nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Orkana, twórca muzeum szkolnego, strażnik pamięci po legionistach Józefa Piłsudskiego. Za trzy tygodnie skończyłby 85 lat.

Pochodził z Łętownii (ur. 18 III 1932); mgr polonistyki, absolwent LO w Jordanowie (1952) i UJ (1956), nauczyciel języka polskiego i historii oraz bibliotekarz w szkolnictwie rolniczym, najpierw w Czernichowie 1956, a następnie w Zespole Szkół Rolniczych w Marcinkowicach im. W. Orkana 1957–1998 (wicedyrektor w latach 1975–1979).

Wykształcił ponad 4,5 tys. uczniów.

Badacz regionalnej historii, strażnik tradycji, dokumentalista, kolekcjoner pamiątek, twórca i opiekun Szkolnego Muzeum Historycznego w dworku Morawskich w Marcinkowicach (ponad 3,5 tys. eksponatów gromadzonych przez 40 lat).

Autor ok. 200 publikacji prasowych m.in. w „Almanachu Sądeckim”, „Almanachu Ziemi Limanowskiej”, „Młodzież, Kultura, Wieś”, książek Legioniści w Marcinkowicach (2004), Szkoły rolniczo-ekonomiczne w Marcinkowicach w prasie regionalnej i krajowej (2007).

Doprowadził do upowszechnienia obchodów rocznicy bitwy marcinkowickiej z 1914, z którą związany był dwukrotny pobyt Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach.

Inicjator odnowy Cmentarza Legionistów na Pasterniku. Wspierany w poczynaniach popularyzatorskich przez żonę Stefanię, nauczycielką języka rosyjskiego.

Odszedł wybitny pedagog i wielki patriota. Cześć Jego pamięci!

(s), Źródło: Nowa Encyklopedia Sądecka Jerzego Leśniaka  (w przygotowaniu), fot. A. Łopuch

Na zdjęciu: Józef Gościej (w środku) z ostatnim  Prezydentem RP na Uchodźstwie Ryszardem  Kaczorowskim i jego małżonką Jadwigą; Marcinkowice, marzec 2008  rok

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik