Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
29/11/2022 - 09:40

Zmarł Jan Deker, wspaniały artysta, rzeźbiarz. Znamy datę pogrzebu

Środowisko artystyczne Sądecczyzny pogrążyło się w żałobie. W wieku 85 lat zmarł Jan Deker, artysta rodem z Nowego Sącza, wspaniały rzeźbiarz, wspaniały człowiek.

Czytaj także: Adam Małysz przyjechał do Nowego Sącza. Polski Związek Narciarski będzie współpracował ze szpitalem

Smutną informacją podzielił się Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Jan Deker zmarł w sobotę (26 listopada)

Jak czytamy na stronie Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna Jan Deker urodził się 20 maja 1937 roku w Nowym Sączu. Z zawodu szkutnik. Rrzeźbą zaczął się zajmować w 1981 roku.

Rzeźbił w lipie oraz w twardym drewnie (buk, jesion, dąb). Tworzył rzeźby figuralne o tematyce sakralnej i erotycznej. W domu w Znamirowicach posiadał dużą ich kolekcję, którą chętnie udostępniał zwiedzającym.

Rzeźby, a także obrazy autorstwa Jana Dekera można było obejrzeć w marcu 2019 r. w Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna.

Jan Deker był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu.

Czytaj także: Kolor odnowionego ołtarza głównego bazyliki św. Małgorzaty może zaskoczyć sądeczan [ZDJĘCIA]

Czytaj także: Apel radnych PiS do prezydenta Nowego Sącza, by odstąpił od pomysłu podwyżki opłat za śmieci

- Był ciepłym, przyjaznym i uczynnym kolegą, który mieszkał i tworzył w Znamirowicach nad Jeziorem Rożnowskim – żegnają wspaniałego artystę Zarząd i członkowie TPSP w Nowym Sączu. - Długoletnim działaczem społecznym. Pracował na rzecz artystów z naszego regionu. Do ostatnich swoich dni rzeźbił. Kochał swoją pasję, a jego dom stał się galerią rysunków i rzeźb. Otoczmy jego duszę wsparciem modlitewnym, a rodzinie przekazujemy wyrazy współczucia i smutku.

Pogrzeb śp. Jana Dekera odbędzie się w sobotę 3 grudnia o godz. 11 w kościele parafialnym p/w św. Mikołaja w Tabaszowej.

Rodzinie zmarłego redakcja Sądeczanina składa wyrazy najgłębszego współczucia.

[email protected], fot fb/TPSP w Nowym Sączu, źródło: TPSP w nowym Sączu i Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna.Dziękujemy za przesłanie błędu