Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
30/11/2017 - 18:20

Zmarł Charles E. Meerill Jr. amerykański milioner i wielki filantrop. Od kilkunastu lat mieszkał w bloku w Nowym Sączu

Charles E. Meerill Jr. syn człowieka uznanego za jedną ze stu najważniejszych postaci w Stanach Zjednoczonych w minionym stuleciu, założyciela banku wchodzącego w skład Banku Ameryki, wielki filantrop zmarł 29 listopada w swoim mieszkaniu na ostatnim piętrze wieżowca z wielkiej płyty w Nowym Sączu.

Charles E. Meerill Jr. urodził się w 1920 roku na południu Stanów Zjednoczonych. Był synem milionera, założyciela Merrill Lynch, jednego z najważniejszych banków w USA. Ale zacięcia ekonomicznego po ojcu nie odziedziczył. Niemal całkowicie poświęcił się filantropii i walce z segregacją rasową w amerykańskich szkołach. Do Polski przyjechał z ciekawości, tuż przed wybuchem II wojny światowej, nasz kraj był na trasie jego wielkiej podróży po Europie. Przyjechał tu zafascynowany m.in. Trylogią Henryka Sienkiewicza.

W czasie wojny jako żołnierz miła okazję walczyć ramię w ramię z Polakami. Poznał też tragedię holokaustu, wspierał Żydów. Po wojnie nadal przedkładał powołanie społecznika nad biznes. Dzięki jego funduszom stypendialnym edukację na różnych szczeblach zdobyło dziesiątki tysięcy dzieci na całym świecie. Był przyjacielem Czesława Miłosza i paryskiej bohemy.

Nasz kraj stał się jego przybraną ojczyzną, gdy po śmierci pierwszej żony związał się z mieszkanką Nowego Sącza amerykańskiego pochodzenia Julie Boudreaux, nauczycielką języka angielskiego. Życie w naszym mieście, na co dzień zupełnie anonimowe i wyjątkowo skromne, bo nigdy nie chwalił się ani nie afiszował swoim majątkiem ani działalnością dobroczynną dzielił z systematycznymi wizytami w USA.

Oboje wspierali założenie i zaangażowali się w rozwój Zespołu Szkół Społecznych „SPLOT”" i wspierali stypendiami jego uzdolnioną młodzież.

Dziś placówka żegna swojego filantropa słowami:

Pożegnanie naszego Przyjaciela odbędzie się w sobotę 02 grudnia 2017 r. o godzinie 12.00 w Kaplicy Cmentarza Komunalnego przy ul. Śniadeckich 19 w Nowym Sączu.

Zamiast kwiatów – jak chciał sam Charles – prosimy o wsparcie Funduszu Stypendialnego Charlesa Merrilla  przy Zespole Szkół Społecznych „Splot” w Nowym Sączu. Informacje w zakładce „Programy Stypendialne” na stronie www.mto.org.pl  

4 grudnia Charles Merrill miał odebrać Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Jury przyznało mu nagrodę specjalną za całokształt działaności. Filantrop nie doczekał oficjalnego ogłoszenia decyzji.

ES [email protected] Fot.: en.wikipedia.org CC BY-SA 3.0

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach