Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
26/02/2019 - 19:30

Złoty Krzyż Zasługi dla Franciszka Florjana z Łącka

Przed rozpoczęciem sesji Rady Gminy Łącko w urzędzie gminy miała miejsce dekoracja Złotym Krzyżem Zasługi Pana Franciszka Florjana - byłego sołtysa wsi Łącko.

Złoty Krzyż Zasługi dla  Franciszka Florjana z Łącka. Fot. PG
Odznaczenie państwowe nadane Franciszkowi Florianowi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę dla osoby zasłużonej na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej wręczył w imieniu Prezydenta  Piotr Ćwik – wojewoda małopolski w towarzystwie posła na Sejm RP – Józefa Leśniaka.

Franciszek Florjan wstąpił do Związku Solidarność Rolników Indywidualnych w Łącku w chwili jego powstania. Tworzył, z innymi, od podstaw organizację związkową w gminie Łącko. W 1981 r. brał udział w strajku okupacyjnym w Rzeszowie. Uczestniczył w  organizowanych ówcześnie strajkach w Warszawie.

Zobacz też: Wójt Chełmca nie odpowiada na pytanie radnego o koszty utrzymania basenów

Uczestniczył w uroczystości poświęcenia Trzech Krzyży w Szczecinie, upamiętniającej powstanie Solidarności, jako delegacja ze sztandarem koła „S RI” Łącko. Kilkakrotnie brał udział w uroczystościach poświęcenia sztandaru w Ludźmierzu. W czasie stanu wojennego przez pewien okres przechowywał w swoim domu sztandar „S RI” oddział Łącko. Zajmował się także zbieraniem żywności dla osób internowanych. Również w czasie stanu wojennego był członkiem gminnej komisji wyborczej. (PG)Dziękujemy za przesłanie błędu