Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
11/12/2019 - 21:15

Zimny Księżyc. Taka pełnia zdarza się tylko raz w roku

Jedni go kochają, inni za nim raczej nie przepadają. Zimny Księżyc, bo o nim mowa jest właśnie w pełni. Teraz jest wyjątkowy. Wydaje się jaśniejszy i ogromny. Dlaczego?

Dla astronomów nie jest to nic dziwnego. Otóż obecnie mamy ostatnią pełnię Księżyca w 2019 roku. Zjawisko to, o tej porze roku jest nazywane Zimnym Księżycem, albo Księżycem długich nocy. Sprawia on wrażenie zdecydowanie większego, niż można go oglądać przy pełni i świeci jakby jaśniej.

W pełnej okazałości można go będzie zobaczyć 12 grudnia. Jest to zjawisko zwiastujące nadejście zimy, która, jak wiadomo rozpoczyna się 22 grudnia. Dzisiaj ogromny, zimy Księżyc '"złapał" i pstryknął mu fotkę Paweł Motyka z Ptaszkowej. Zdjęcia zamieścił na swoim profilu na popularnym portalu społecznościowym. Dziękujemy za użyczenie zdjęcia.  

A my zachęcamy naszych czytelników do nadsyłania pięknych zdjęć, nie tylko Zimnego Księżyca, ale srebrnego globu nie tylko w pełni. Można je przesyłać na adres: [email protected]. Co tydzień będziemy publikować zdjęcia w naszej galerii.

Prosimy także o to, aby wraz ze zdjęciem/ami wysyłać zgodę na ich publikację - niniejszym oświadczam, że przesłane fotografie są mojego autorstwa i wyrażam zgodę na ich przetwarzanie do celów konkursowych oraz nieodpłatną publikację ze wskazaniem autora.

[email protected], fot. Michał Śmierciak.

Zimna pełnia księżyca. Fot. Paweł Motyka
Jedni go kochają, inni za nim raczej nie przepadają. Księżyc, bo o nim mowa jest właśnie w pełni. Teraz jest wyjątkowy. Wydaje się jaśniejszy i ogromny. Dlaczego?


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe