Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 10 kwietnia. Imieniny: Borysławy, makarego, Michała
23/02/2021 - 15:45

Zima ostro drenuje budżet Podegrodzia. Strach zliczać zniszczenia na drogach

Podegrodzie powoli szykuje się do oszacowania kosztów tegorocznej zimy. Wszystko wskazuje na to, że na naprawę swoich dróg gmina będzie musiała wydać krocie.

Zima ostro drenuje budżet Podegrodzia. Strach zliczać zniszczenia na drogach

Kilka dni temu strażacy z OSP Brzezna przez wiele godzin walczyli z lodowym zatorem, który wystąpił na potoku Brzeźniczanka zagrażając nie tylko konstrukcji mostu, ale również pobliskiej drodze powiatowej. Sytuacja była naprawdę poważna i tylko dzięki wielkiemu zaangażowaniu służb udało się zażegnać zagrożenie. Jak jednak dziś informuje wójt Stanisław Banach na razie nigdzie nie doszło ponownie do podobnej sytuacji.

Zobacz też: W Podegrodziu mobilizacja: kra spiętrzona na rzece zagroziła mostowi i drodze

Dziś, bardziej niż kry, gmina boi się zniszczeń, które wychodzą przy roztopach na gminnych i powiatowych drogach na terenie samorządu. – Już widzimy, że zniszczenia są, będą naprawdę poważne. Dlaczego? Powodem są nieustanne skoki temperatur. W ciągu dnia temperatura szła do plusa, śnieg się rozpuszczał i wszędzie tam gdzie woda wniknęła w głąb nawierzchni w trakcie mrozów w nocy lód podnosił i rozsadzał nawierzchnię – zaznacza włodarz gminy zastrzegając przy okazji, że dziś jeszcze za wcześnie, by podać konkretne kwoty, które trzeba będzie wydać na naprawę uszkodzeń. Na pewno będą to kwoty znacznie wyższe niż w ciągu kilku ostatnich lat.

- Zima jeszcze nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa – komentował z kolei pytany o to, jaki ostatecznie będzie koszt tegorocznej akcji zima. – Może dziś nie trzeba usuwać śniegu, bo opadów już nie ma. Ale na drogach mocno pochylonych teraz cały czas zsuwa się w ciągu dnia pośniegowe błoto, które trzeba co rusz posypywać solą. Służby zatem cały czas działają – podsumowuje samorządowiec. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu