Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 sierpnia. Imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny
15/10/2018 - 18:25

Żenujący wyrok sądu w Nowym Sączu po reformie Ziobry

​Alicja Ruchała – modelka i piosenkarka, z wykształcenia ekonomista, siostra Mecenas Elżbiety Ruchały, która jest kandydatką do Sejmiku Województwa Małopolskiego z listy nr 4, poz. 3, podaje, iż są oczekiwania niektórych osób, aby Adwokaci nie wypowiadali się publicznie na tematy, które są istotne dla społeczeństwa, a są to sprawy ważne i nie mogą być przemilczane. Dlatego mówi o tym publicznie i podaje, iż:


Opisana poniżej sprawa przedstawia brak równego traktowania obywateli. Okazuje się, iż przeciętny obywatel ma płacić odsetki m.in. od faktur niezapłaconych w terminie i od rachunków, Sądy nie mają w tej kwestii wątpliwości, Komornik pozostaje jednak poza prawem. Orzeczenia Sądu Najwyższego i ustawy mówią, co innego, a Sąd w Nowym Sączu, ma swoje prawo, które nie istnieje w żadnej ustawie.

Komornik Sądowy Anna C. po wyegzekwowaniu pieniędzy od dłużnika, mimo kierowanych do niej wezwań, nie wypłaciła ich wierzycielowi, podczas, gdy obowiązkiem komornika jest przekazanie wierzycielowi wyegzekwowanych należności w terminie 4 dni.

Art. 22 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji stanowi wprost: "Komornik ma obowiązek w terminie 4 dni przekazać uprawnionemu wyegzekwowane należności, a jeżeli dopuści do opóźnienia jest obowiązany zapłacić uprawnionemu odsetki ustawowe za opóźnienie od kwot otrzymanych i nierozliczonych w terminie".

Wierzyciel złożył skargę na czynność Komornika i Sąd Okręgowy w Nowym Sączu w osobach szanowanych Sędziów Sądu Okręgowego uznał, iż Komornik działa bezprawnie i bez żadnej podstawy prawnej. W postępowaniu ze skargi nie można jednak zasądzić odsetek, jak również zapłaty,  dlatego też wierzyciel złożył także pozew o zapłatę przeciwko Komornik.

Najpierw Sąd Rejonowy zupełnie nie wiedział, jak wybrnąć z sytuacji, aby Komornik nie płaciła odsetek oraz kosztów postępowania. Sprawa trafiła do Cywilnego Wydziału Odwoławczego Sądu Okręgowego, gdzie rozpatrywane są przeważnie sprawy w ostatniej instancji i wymaga się od Sędziów dużego doświadczenia i wiedzy.

Tymczasem okazało się, iż Sędzią sprawozdawcą została SĘDZIA SĄDU REJONOWEGO, a nie Okręgowego, która została delegowana do Sądu Okręgowego przez samego Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Sędzia Monika Młynarczyk Mościcka delegowana przez ZBIGNIEWA ZIOBRĘ ogłosiła wyrok, iż faktycznie istnieje art 22 ustawy o Komornikach i Komornik musi płacić odsetki, ale odsetki i koszty postępowania od Komornik Anny C. się nie należą mimo, iż inni Sędziowie uznali czynność Pani Komornik za bezprawną.

Czy coś się zatem w Sądach zmieniło? Pytamy Mecenas Elżbietę Ruchałę, która jako jedyna Adwokat w Regionie odważnie wypowiada się na temat sytuacji w Sądownictwie i cała sprawę komentuje w ten sposób:

Sądownictwo w Polsce wymaga gruntownej reformy, która jest reformą bardzo kosztowną. Zmiany zaś w Sądownictwie wprowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości, sytuacji w Sądach nie polepszyły, a dostosowały wyłącznie do potrzeb rządzących. Zauważamy, iż Minister Sprawiedliwości deleguje Sędziów Sądu Rejonowego do Wydziałów Sądów Okręgowych, w których rozpoznawane są sprawy w ostatnich instancjach. Jakość wyroków nie uległa polepszeniu, a dla zwykłych ludzi nic się nie zmieniło. Brak szacunku dla Konstytucji dał przykład, że mimo istnienia prawa, w zasadzie każdy Sąd może wydać dowolny wyrok. Nie może być tak, że dzieli się obywateli na lepszych i gorszych tzn. przeciętny obywatel ma płacić odsetki, ale Komornik już nie. Każdy obywatel winien być równo traktowany przez Sąd bo tak stanowi Konstytucja. Nie może być także milczenia ze strony prawników Adwokatów i Radców Prawnych, bo milczenie oznacza przyzwolenie na pewne nieakceptowalne zachowania. Tak nasze Sądy wymagają reformy, ale reformy, która będzie służyć obywatelom. Reformy, która spowoduje, że Sądy będą przyjazne obywatelowi.

Rządzący zajęli się Sądem Najwyższym bo Sąd Najwyższy stwierdza ważność wyborów do Sejmu, Senatu, wyboru Prezydenta, podejmowania decyzji w stosunku do innych Sędziów. To są kwestie istotne dla rządzących. Ilu z Was obywateli było w Sądzie Najwyższym?

Sądem najbliżej obywatela jest przede wszystkim Sąd Rejonowy i to tam trafia jak największa ilość spraw. Nie poprawi się Sądów poprzez to, że Ministerstwo będzie decydować o wyborze Sędziego. Od dwóch lat nie ogłaszane są konkursy na stanowiska Sędziowskie.

Postępowania sądowe nie uległy przyspieszeniu, a jakość wyroków polepszeniu bo:

  • w Sądach pracuje zbyt mała ilość Sędziów w stosunku do ilości spraw, która trafia do Sądów, co powoduje wydłużanie czasu postępowań, Sędziowie musieliby w ogóle nie spać, aby przerobić taką ilość spraw, która trafia do Sądów;
  • wbrew powszechnej opinii  Sędziowie wcale nie są świetnie wynagradzani;
  • jeżeli obywatele są przekonani, iż Wyroki nie odpowiadają prawu, to może to oznaczać, iż system szkolenia Sędziów jest niewłaściwy, mimo, iż zostanie Sędzią nie jest łatwe (wiele lat nauki, wyrzeczeń, brak wynagrodzenia przez okres nauki, jest naprawdę ciężko);
  • brak zaufania obywateli do Sądów – nad tym powinni się pochylić sędziowie i przeanalizować wiele zachowań i sytuacji, dlaczego obywateli utracili do nich zaufanie;
  • opinie o Sądach obywatele kształtują na podstawie funkcjonowania Sądów Rejonowych bo te sądu są im najbliższe;
  • Sądy nie mogą być uzależnione od jakiejkolwiek władzy, po to, aby wydawane w nich wyroki nie były polityczne;

Pamiętajmy też, że bycie Sędzią to ciężka praca. Wskazujmy sytuacje, które nie powinny mieć miejsca i to naprawiajmy, a nie niszczmy wszystkiego.

Po fikcyjnej reformie Sądownictwa przyjdzie czas na Samorządy, którym już powoli odbiera się uprawnienia. Konsekwencją będzie to, że Nasz Samorząd przestanie być Naszym Samorządem, a o naszych lokalnych sprawach, w których najlepiej zorientowani są mieszkańcy, będzie decydować Warszawa. Na podstawie zmian wprowadzonych do ustaw, da się zauważyć,  iż celem jest centralizacja władzy.  Jak myślicie jaka część pieniędzy trafi z Warszawy do takich miast jak Nowy Sącz, Gorlice czy Limanowa, gdy już dojdzie do całkowitej centralizacji władzy i przejęcia funduszy samorządu? Rządzący przejęli już Wojewódzkie Fundusze Ochrony środowiska, z uwagi na ilość środków, które tam trafiały.

Samorząd i decydowanie o naszych lokalnych sprawach jest dobre, ale trzeba zwracać uwagę na to, kto do tych samorządów jest wybierany i tu niestety bywa różnie. Ludzie głosują bez zastanowienia i analizy, kto faktycznie jest w stanie cokolwiek zrobić, bez wzięcia pod uwagę zaangażowania i energii kandydata oraz jego samodzielności w myśleniu i podejmowaniu trafnych decyzji.

Nie dajmy się mamić hasłami – poprawiliśmy Sądy, poprawimy Samorząd. Bo żadne Sądy nie zostały poprawione.

Materiał Elżbiety Ruchały

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"