Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
19/10/2020 - 13:25

Zbroją się łabowskie OSP. Kto dostanie nowy wóz, a gdzie wyremontują remizę?

Gmina Łabowa przeznaczyła i pozyskała kolejne środki na wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Remizy wreszcie doczekają się remontu. Do gminy trafią też dwa nowe lekkie wozy. Które OSP czekają największe zmiany?

Fot. OSP Łabowa

Prawdziwe odrodzenie przeżywają jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Łabowej - inwestują w pojazdy i remontują swoje siedziby. Na terenie gminy działa pięć jednostek OSP: Łabowa, Kamianna, Nowa Wieś, Łosie i Czaczów. Dwie pierwsze działają w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Strażacy cieszą się z pozyskanych środków, a mieszkańcy z tego, że będzie bezpieczniej. W trzech jednostkach planowane są remonty, do łabowskich OSP trafią też dwa wozy. Która OSP je dostanie?

Czytaj także: Do floty samochodów bojowych OSP w Korzennej dołączył nowy wóz strażacki

Zakupiona w ubiegłym roku remiza strażacka w Kamiannej doczeka się remontu. Na początek zostaną tam wymienione okna, grzejniki oraz oświetlenie. Na remont swojej siedziby strażacy dostaną ponad 40 tysięcy złotych. 10 tysięcy przeznaczone zostało z budżetu gminy Łabowa, kolejne 10 w ramach konkursu z Funduszu Składkowego Ubezpieczeń Społecznych Rolników. Strażacy przeznaczą na remont 5 tysięcy złotych w ramach wkładu własnego, a pozostałe dofinansowanie w wysokości 20 tysięcy złotych dostaną z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Cieszyć mogą się także strażacy ochotnicy z Nowej Wsi, bo ich siedziba zostanie gruntownie wyremontowana. Na ten cel z różnych środków (budżet gminy Łabowa, dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z konkursu przeznaczonego na prace budowlano-remontowe w remizach strażackich, dotacja z Państwowej Straży Pożarnej, wkład własny strażaków) uzbierano ponad 40 tysięcy złotych. Ale to nie koniec inwestycji w tej jednostce OSP. Gmina Łabowa pozyskała 300 tysięcy złotych z Funduszu Sprawiedliwości na zakup nowego lekkiego samochodu pożarniczego.

- Bezpieczeństwo mieszkańców to dla mnie sprawa priorytetowa. Nie raz, jako wójt gminy Łabowa, mogłam liczyć na pomoc strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, dlatego też moim obowiązkiem jest dbanie o ich niezbędne potrzeby – mówi wójt gminy, Marta Słaby.

Zobacz również: Tego jeszcze nie było! Z wnioskiem o wymianę pieca już nie musisz jechać do Nowego Sącza

Fot. OSP Łabowa

Najstarsza jednostka w gminie – OSP Łabowa – również dostanie środki na remont remizy. Obecne pomieszczenia magazynowe zostaną zamienione w nowoczesną salę treningowo-szkoleniową. Na ten cel strażacy dostaną blisko 35 tysięcy złotych. Część wydatków zostanie sfinansowana z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

Jednostka OSP z Łabowej planuje również zakup nowego lekkiego samochodu pożarniczego. Z budżetu Województwa Małopolskiego uzyskali już 15 tysięcy złotych, pozostałą część kwoty będzie stanowił wkład własny jednostki oraz dotacja ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Brakującą kwotę strażacy chcą uzyskać od sponsorów, tak, aby zakupione auto było jak najnowsze i jak najdłużej służyło bezpieczeństwu mieszkańców. (PS) Fot. OSP ŁabowaDziękujemy za przesłanie błędu