Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
22/07/2019 - 14:40

Zbliżają się wielkimi krokami. Kiedy będą wybory do Sejmu i Senatu

Kampania polityczna powoli się rozkręca. Partyjni działacze już ruszyli w teren, choć jeszcze nie jest znany dokładny termin wyborów parlamentarnych. No właśnie, kiedy pójdziemy do urn?

Wiadomo, że do urn pójdziemy jesienią. Kiedy? Dokładna data na razie jest jeszcze znana. Wiadomo, że  wybory do Sejmu i Senatu, podczas których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów,  muszą się odbyć w ciągu trzydziestu dni przed upływem parlamentarnej kadencji.  Ponieważ ta obecna kończy się 12 listopada, wybory muszą się odbyć się w jedną z niedziel między 13 października a 10 listopada.

czytaj też Iskry się sypią między prezydentem Handzlem a przewodniczącą Mularczyk

Prezydent Andrzej Duda, który wskaże termin, będzie miał więc do wyboru 5 niedziel – trzy w październiku (13, 20 i 27) oraz dwie w listopadzie (3 i 10. Jak dywaguje dziennik "Polska The Times", z  dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć niedziele listopadowe, zwłaszcza 3 listopada, która kończy weekend, podczas którego Polacy będą odwiedzać groby bliskich.

Także 10 listopada to część wydłużonego weekendu w związku ze świętem 11 listopada (poniedziałek). Cztery lata temu wybory do Sejmu i Senatu odbyły się 25 października, co mogłoby sugerować, że najbardziej prawdopodobny termin to 27 października -  pisze gazeta.

W Małopolsce wybierzemy 41 posłów i 8 senatorów. Na razie swoje listy kompletuje  Prawo i Sprawiedliwość.  Wiadomo, że w okręgu numer 14 obejmującym powiat gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański „jedynką”  jest Arkadiusz Mularczyk.  Pozostałe nazwiska nie są jeszcze znane. Cała Małopolska podzielona jest na cztery okręgi.

czytaj też Arkadiusz Mularczyk numerem jeden na listach PiS w wyborach do Sejmu

W wyborach do Senatu  będzie osiem okręgów. Mieszkańcy Nowego Sącza, powiatu  gorlickiego, nowosądeckiego zagłosują w okręgu numer 37. Mieszkańcy Limanowszyzny zagłosują w okręgu nr 36 obejmującym, swoim zasięgiem powiat limanowski, nowotarski i  tatrzański.  

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)