Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
11/11/2014 - 08:04

Zbigniew Ziobro z odsieczą kandydatom Solidarnej Polski

Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski, był w poniedziałek specjalnym gościem konwencji wyborczej KWW Solidarnie dla Sądecczyzny w ratuszu staromiejskim Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Zaprezentowano kandydatów SP do Rady Powiatu Nowosądeckiego, na radnych gminnych Nawojowej i Starego Sącza oraz do Sejmiku Woj. Małopolskiego: Pawła Śliwę i Małgorzatę Belską. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego.
- Na naszych listach są tacy ludzie jak Jacek Ząbek, sołtys Maszkowic, który sam jeden, wbrew wszystkim, podjął walkę w obronie mieszkańców swojej miejscowości, czy Sylwia Śliwa, która odważnie upomniała się o prawa pielęgniarek w szpitalu w Krynicy – rekomendował swoją drużynę powiatową poseł Arkadiusz Mularczyk.

Lokomotywami list powiatowych KWW Solidarnie dla Sądecczyzny są również Wiesław Śledź, kandydujący dodatkowo na burmistrza Starego Sącza, sołtys Łabowej Piotr Izworski, czy Józef Szkarłat, prezes orkiestry parafialnej w Łososinie Dolnej. W sumie ta „paka” liczy 58 nazwisk, pełny przekrój społeczeństwa, większość kandydatów pofatygowała się wczoraj na konwencję.
Nie było m.in. Beaty Kukiełki-Król (kandyduje w ok. nr 6, obejmującym Krynicę, Muszynę, Piwniczną i Rytro), anglistki i romanistki, wykładowczyni PWSZ, ale jej nieobecność została usprawiedliwiona.

- Pani Beata dziś, albo jutro urodzi dziecko – zdradził prowadzący spotkanie Michał Mółka, a zebrani aż podskoczyli z radości, ponieważ Solidarna Polska zwraca uwagę na dramatyczną zapaść demograficzną kraju.

- Liczymy na zdobycie siedmiu, ośmiu mandatów, co pozwoli nam przynajmniej współrządzić powiatem, bo powiat potrzebuje zmian – podsumował prezentację kandydatów Solidarnej Polski „do powiatu” poseł Mularczyk.

Następnie przyszedł czas na wybory wojewódzkie.

Paweł Śliwa, adwokat z Gorlic, dotychczasowy radny wojewódzki, starający się o reelekcję (nr 2 na liście wojewódzkiej PiS) powiedział, że województwo małopolskie dzieli się na dwie części.

- Jest Małopolska A i Małopolska B, do który należy Nowy Sącz, a nam chodzi o zrównoważony rozwój Małopolski –
mówił Śliwa, tłumacząc że lwia część środków unijnych kierowana jest do zachodniej części województwa (strony rodzinne marszałka Marka Sowy), Tarnowa i metropolii krakowskiej, z krzywdą dla Subregionu Sądeckiego. Śliwa wyraził nadzieje, że PiS wygra wybory wojewódzkie w Małopolsce i te proporcje się wyrównają.

Z ostatniego miejsca listy wojewódzkiej PiS w okręgu nr 6 kandyduje Małgorzata Belska, znana propagatorka pływania i harcerstwa z Zabełcza.
- Kiedy zadzwonił do mnie Zbigniew Ziobro z propozycją kandydowania do Sejmiku, to w pierwszej chwili żachnęłam się, ale potem pomyślałam, a dlaczego nie – opowiadała kandydatka. – Chcę być w miejscu gdzie rozdziela się środki unijne i decyduje o rozwoju naszego regionu.

Zbigniew Ziobro w swoim wystąpieniu odniósł się do „afery madryckiej” trójki byłych już posłów PiS (Hofmann z kolegami).
- Media głównego nurtu wykorzystuj tą sprawę do nagonki na Prawo i Sprawiedliwości, a to się ma jak kropla wody do ulewnego deszczu, gdy porównać z aferami PO – stwierdził prezes Solidarnej Polski.
Ziobro mówił dalej, że premier Ewa Kopacz, godząc się niedawno w Brukseli na pakiet klimatyczny, naraziła Polskę na stratę ok. 134 mld zł , płatne po 2020 roku i zasugerował, że była to cena za objęcie przez Donalda Tuska funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej.

Na koniec poseł Andrzej Romanek przedstawił postulaty Solidarnej Polski odnośnie poprawy ustroju samorządowego. Zakładają one m.in. zwiększenie udziału gmin w podatku od osób fizycznych (PIT) i podatku od osób prawnych (CIT), bezpośrednie wybory starostów i marszałków, budżet obywatelski, inicjatywę uchwałodawczą dla grupy obywateli.

Konwencję umiliła kapela rodzinna Pustułków z Maszkowic, przygrywająca na swojską nutę.

(HSZ), fot. własneDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)