Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
03/10/2014 - 08:00

Zasłużony dla gminy czy potencjalny morderca? - aktualizacja

Radnego z Podegrodzia 2 lata temu skazano prawomocnym wyrokiem za jazdę po pijanemu, ale nikomu w Podegrodziu to nie przeszkadzało. Awantura zrobiła się dopiero teraz, przed wyborami, gdy ów radny został "Zasłużonym dla Gminy Podegrodzie". – Pijanych kierowców potępiamy, ale on ma wiele innych zasług – przekonuje przewodniczący Rady Gminy. – A mandat mógł zachować, mamy opinie prawników – zaznacza. – Przyznaję, srogo wtedy popiłem, ale wcześniej nie byłem karany i jestem dobrym przykładem dla młodzieży – tłumaczy radny.Już po naszej publikacji w Gostwicy zrobiło się gorąco: poróżnili się dwaj miejscowi reprezentanci tej wsi w Radzie Gminy. Niewykluczone, że okoliczności incydentu wyjaśniać będzie musiała policja.
Chodzi o Stanisława Platę ze wsi Gostwica, radnego gminy Podegrodzie. Radny już dwa lata temu został skazany prawomocnym wyrokiem za jazdę po pijanemu i powinien przestać pełnić tę funkcję.

Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie cytowany przez „Gazetę Krakowską” nie ma wątpliwości:

„W momencie uprawomocnienia się wyroku radny winien był utracić mandat. To zadanie rady gminy. Jeśli z jakichś powodów tego nie zrobiła, to nasz urząd mógł wydać tak zwane zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu. Nie zrobiliśmy tego, ponieważ nie dotarła do nas informacja o wyroku” –
powiedział Chrapusta „Krakowskiej”

Teraz na przeprowadzenie procedury jest za późno, bo jak tłumaczy Chrapusta, w listopadzie będą wybory, a jeśli służby prawne wojewody zajęłyby się sprawą dopiero teraz to po jej zbadaniu radni, zgodnie z przepisami,  i tak mieliby jeszcze trzy miesiące na podjęcie stosownej uchwały.

Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy Podegrodzie twierdzi, że to, co napisano w „Krakowskiej” to manipulacja.

– Konsultowałem to z prawnikiem. Pan Chrapusta nie miał najwyraźniej pełnej wiedzy na ten temat. Radny Plata nie został skazany na karę pozbawienia wolności tylko na grzywnę i stracił prawo jazdy, a w takiej sytuacji nie ma mowy o wygaszeniu jego mandatu radnego
– mówi.

Radny Plata nie tylko zachował przywileje radnego (włącznie z przysługującą mu dietą), ale i został w gminie osobą... godną naśladowania.
Podczas poniedziałkowej sesji Rady Gminy uhonorowano go tytułem "Zasłużony dla Gminy Podegrodzie". Radzie nie przeszkadzało, że jest karany prawomocnym wyrokiem za jazdę po pijanemu i powinien już dwa lata temu stracić mandat: dziewięciu radnych zagłosowało za, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Przewodniczący Rady Kowalczyk stał na czele Kapituły Honorowej, przyznającej tytuły zasłużonym, zarzeka się, że o wyroku radnego nie miał wcześniej pojęcia. Dowiedział się dopiero przed głosowaniem.

Tytuł "Zasłużonego dla Rady Gminy Podegrodzie” wymyślono latem tego roku. To jedno z pierwszych wyróżnień, które przyznano w jej historii. Czy ktoś kto prowadzi samochód w stanie nietrzeźwym i zostaje za to skazany, jest godnym wzorem do naśladowania i zasługuje na takie wyróżnienie?

- Oczywiście sam fakt, że ktoś jeździ pod wpływem alkoholu potępiam  i uważam za naganny, a radny gminy promuje i uczestniczy w akcjach piętnujących takie zachowania. Radny Plata od wielu lat zrobił jednak wiele dobrego dla swojej wsi, dla gminy i czy ta jedna wpadka może przekreślić jego poprzednie dokonania? – 
tłumaczy Kowalczyk.

Radny Stanisław Plata to przedsiębiorca i zastępca naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w rodzinnej wsi.To jego pierwsza kadencja w Radzie Gminy. W Gostowicy wielu go broni.

Dzwonimy do siedziby miejscowej OSP. Odbiera kobieta. Naczelnika OSP  Majerskiego akurat  nie ma, ale jest ona. I jest oburzona, jak mówi, nagonką na wicenaczelnika Platę.

- Dobry chłopak, porządny, uczynny, wiele zrobił na OSP dla parafii. Zawsze jest na mszy świętej, przy kościele posadził zieleń, oświetlenie zrobił. Tu cała masa takich jest co jeździ wypita jak wariaty i nikomu to nie przeszkadza a jak on coś tam wypił, niedużo i jechał tylko kawałek do domu poboczem to go złapali. Nie wierzę, że to przypadek. To brudna gra wyborcza –
przekonuje.

Sam Plata też nie ma sobie nic do zarzucenia.

- Swoje już odcierpiałem, zabrano mi prawo jazdy, dostałem wyrok. Wcześniej karany nie byłem. Nie wiem dlaczego miałbym zrezygnować z bycia radnym, z diety, z honorowego tytułu, który otrzymałem. Dziękuję tym, którzy robią tą nagonkę ,bo dzięki nim mam darmową kampanię wyborczą w mediach a znów zamierzam kandydować w wyborach na radnego –
przyznaje.

O wydarzeniu sprzed dwóch lat opowiada tak:

- Dzień wcześniej rzeczywiście srogo popiliśmy, była jakaś decyzja pani wójt, która nas ucieszyła i jakoś tak wyszło, że się wypiło. Na drugi dzień, nieświadomy, że jeszcze mam trochę promili (
podobno 1,9 – przyp. red.) chciałem podjechać kawałek samochodem. To było w pobliży domu, jechałem nie główną drogą tylko bokiem, powoli. Ktoś celowo musiał jednak mnie obserwować i specjalnie zadzwonił po policję, bo ewidentnie na mnie czekali – mówi.

W Radzie, w Gminie, powiedział Pan komuś o tym, że dostał za to wyrok w sądzie i że się uprawomocnił? Miał pan na to dwa lata - pytamy

- A po co miałbym to robić? – odpowiada Plata

A Pana zdaniem daje Pan dobry przykład młodym ludziom w gminie, w Gostowicy?

- Tak. Wiele zrobiłem dla parafii, dla OSP,  a to co mnie spotkało może być dla innych nauczką – przekonuje.

W Gostowicy jest jeszcze jeden gminny radny, Teofil Matyaszek, który zachowaniem Platy, a jeszcze bardziej Rady, jest oburzony.

- Ja na jego miejscu na drugi dzień, jeszcze przed wyrokiem, sam zrezygnowałbym z mandatu radnego a gdyby to wyszło dopiero teraz oddałbym za te dwa lata dietę radnego. To nie do pomyślenia, to skandal, że ktoś z takim wyrokiem jest honorowany zaszczytnymi tytułami! Człowiek, który wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, to potencjalny zabójca! Zresztą przecież można było na ostatniej sesji poczekać na opinię prawników wojewody i głosowanie przeprowadzić później.Co za wstyd! – denerwuje się pan Teofil, który podkreśla, że sam od wielu lat nie miał alkoholu w ustach. – Bo widzę co się tu we wsi robi jak ludzie popiją,a potem na mszy świętej w pierwszym rzędzie jakby nigdy nic. To prawda, że młodzi i starsi tu często piją i jeżdżą potem autem i to duży problem. Jaki im teraz wniosek przyjdzie do głowy z przykładu Platy? – dodaje.

Radny Matyaszek twierdzi, że wie dlaczego Kapituła i Rada tak bardzo pośpieszyła się z przyznawaniem honorowych tytułów, nie czekając na opinie prawników.

- Tych tytułów nadano w sumie kilkadziesiąt, z tego co pamiętam ponad 30. Tak hurtowo. Wszystko dlatego, że nas, radnych z obozu byłego wójta Łatki jest 7, a tych, którzy są murem za obecną wójt, 8. Tym decydującym radnym, który daje przewagę w głosowaniach, żeby władza mogła przepchnąć każdy projekt jest właśnie Plata. W ten sposób chciano go obłaskawić szybko, koniecznie przed listopadowymi wyborami a na horyzoncie są kolejne wybory więc każdy z tych uhonorowanych plus członkowie ich rodzin to przynajmniej kilkaset głosów w wyborach –
tłumaczy radny od czterech kadencji, który też miał zostać honorowym obywatelem, ale ten wniosek Rada odrzuciła.
- Bo nie jestem z ich ekipy – tłumaczy.

Nas jednak zastanawia, dlaczego radni, także ci z opozycji tak długo, bo aż dwa lata ukrywali, że ich kolega z Rady Gminy został skazany prawomocnym wyrokiem za jazdę po pijaku? Nie przeszkadzało im to do czasu aż pozazdrościli sobie nawzajem honorowych odznaczeń?

Podobno taka informacja została wywieszona do publicznej wiadomości w budynku Urzędu Gminy Podegrodzie. Kartka miała wisieć w gablocie przez ok. miesiąc.

Inny z opozycyjnych radnych, Józef Kotarba, tłumaczy, że mógł to nagłośnić wcześniej ale nie chciał radnemu robić krzywdy. Dopiero gdy ten nie odmówił przyjęcia honorowego tytułu postanowił poinformować o wyroku Platy opinię publiczną.

Z ostatniej chwili: dziś rano, w Gostwicy zrobiło się gorąco: poróżnili się dwaj miejscowi reprezentanci tej wsi w Radzie Gminy. Niewykluczone, że okoliczności incydentu wyjaśniać bedzie musiała policja.  Wkrótce więcej informacji.

***
Rada Gminy Podegrodzie (24 czerwca 2014 r. podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia tytułu Zasłużony dla Gminy Podegrodzie. Jak czytamy ” Przyznawany on będzie osobom, które w szczególności przysłużą się gminie i jej społeczności.
To wyjątkowy tytuł dla osób, które w szczególny sposób przysłużą się gminie, działając w kierunku jej rozwoju, propagowania i szerzenia kultury – choć nie tylko. Duże znaczenie dla kapituły, która przyznawać ma odznaczenia, będzie miała również działalność na rzecz społeczności gminnej.”

O tym, kto otrzyma to wyjątkowe wyróżnienie decyduje kapituła honorowa, w skład której wchodzić będą przewodniczący Rady Gminy Podegrodzie, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu, Przewodniczący Koła Sołtysów gminy Podegrodzie, prezes zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Podegrodzie oraz pracownik Urzędu Gminy Podegrodzie wskazany przez wójta.

Bogumił Storch
Zdjęcia ilustracyjne: arch Małopolska Policja
Pozostałe: JEC, KIDDziękujemy za przesłanie błędu